onsdag 26 december 2012

Frankenweenie



Titel: Frankenweenie
Genre: Animerat
Land: USA
År: 2012
Regi: Tim Burton
Röster: Catherine O'Hara, Martin Short, Martin Landau, Winona Ryder

Handling: Unge Victor gör ett vetenskapligt experiment med förhoppningen att återuppliva sin älskade hund Sparky, men experimentet resulterar i oavsiktliga och monstruösa konsekvenser.

Omdöme: Att Tim Burton inte tillhör någon av mina mer uppskattade regissörer beror till stor del på att han gillar det extravaganta, något jag har svårt för. I den animerade världen är det dock lite lättare att köpa då man gärna ser historier och karaktärer som man inte ser i den vanliga filmens värld. Därför var jag nyfiken på vad han skulle göra med denna.



Burton gjorde redan 1984 en kortfilm med samma namn, så detta är en långfilmsversion på kortfilmen. Det hela visar sig egentligen vara en variant på historien om Frankenstein (1931). Victor blir inspirerad av sin nya lärare i fysik att utföra ett experiment för att försöka återuppliva sin älskade hund Sparky. Konsekvenserna blir dock inte riktigt som han hade tänkt sig när andra barn i klassen också vill vara med och leka.



Filmen är i klassiskt svartvitt vilket både är snyggt och passar storyn bra. Samtidigt känns det inte som en barnfilm då den är ganska morbid och saknar i princip helt humor. Man bjuds på två-tre skratt under filmens gång och det är hunden Sparky som bjuder på det när han blivit återupplivad. Tyvärr är det inte tillräckligt för en sån här film. Att det hela går över styr och blir lite för mycket mot slutet är inte heller något som direkt gör att man tycker det blir bättre, snarare tvärtom.

Betyg:
IMDb: 7.5

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar