
Titel: El espíritu de la colmena / The Spirit of the Beehive / Bikupans ande
Genre: Drama/Fantasy
Land: Spanien
År: 1973
Regi: Víctor Erice
I rollerna: Fernando Fernán Gómez, Teresa Gimpera, Ana Torrent, Isabel Tellería
Handling: En berättelse som utspelar sig i Spanien på 1940-talet efter inbördeskriget. Den sjuåriga Ana och hennes två år äldre syster Isabel går på en visning av "Frankenstein" i byns lokala biograf. Ana har svårt att släppa filmen efteråt och börjar oroa sig för vad som hände med monstret. Anas syster diktar ihop en historia om att monstrets ande bor i ett öde hus utanför byn. Ana börjar därefter att besöka huset varje dag i hopp om att möta monstrets ande.
Omdöme: Vissa filmer är svåra att beskriva och få grepp om. Det här är en film som snarare bör upplevas för att man ska bilda sin egen uppfattning. Den anses som en stor klassiker inom spansk film och utsågs bl.a. som den tredje bästa spanska filmen någonsin av filmmakare och kritiker.

Det finns mycket av intresse här. Víctor Erice står för regidebut som inte går av för hackor. Cinematografen Luis Cuadrado, som lyckats mycket fint med fotot, höll på att bli blind under inspelningen. Några år senare hade han blivit helt blind och begick självmord 1980. Men intressantast är nästan de två flickorna som spelar Ana och Isabel.

Historien följer de två systrarna Ana (Ana Torrent) och Isabel (Isabel Tellería) som är sju respektive nio år gamla. Det är 40-tal och de ser för första gången Frankenstein (1931) på den lokala bion. Efter det förändras allt för lilla Ana som tror på sin äldre syster som berättar att hon sett mannen som spelade monstret i filmen och att han brukar dyka upp på en gård i närheten.

Filmen går i ett slags drömlikt tillstånd som är svårt att beskriva. Det känns nästan poetiskt med det långsamma tempot och det vackra fotot. Till en början verkar det inte finnas mycket till handling, men det ändras sakta men säkert. Man blir lätt indragen i den nästan sagolika berättelsen. Det är inte riktigt fantasy, men samtidigt kan man tolka en del saker och händelser tack vare filmens starka symbolik. Gillar speciellt kopplingen mellan den klassiska filmen flickorna såg och verkligheten i denna film som på ett fint sätt överlappar varandra.

Ana Torrent i rollen som Ana och Isabel Tellería som systern Isabel är båda bra i sina roller. Ana är den som har den större rollen och kanske sköter sig lite bättre, men även Isabel spelas bra och känns bara rätt. Intressant nog blev detta den enda filmrollen för Isabel Tellería. För Ana Torrent blev det istället starten på en fin karriär med bl.a. huvudrollen i den trevliga Tesis (1996).

4 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
4 - Foto
--------------
18 - Totalt
Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0
IMDb: 8.0
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar