
Titel: The Call
Genre: Thriller
Land: USA
År: 2013
Regi: Brad Anderson
I rollerna: Halle Berry, Abigail Breslin, Morris Chestnut, Michael Eklund
Handling: När den rutinerade SOS-operatören Jordan tar emot ett livsförändrande samtal från en tonårig flicka som just blivit bortförd, inser hon att hon måste konfrontera en mördare från hennes förflutna för att rädda flickans liv.
Omdöme: En film med Halle Berry som filmens stjärna är inget som direkt lockar. Däremot var regissören Brad Anderson den som lockade en del. Han har inte lyckats följa upp sin lyckade The Machinist (2004) och även om jag inte förväntade mig att detta skulle vara en film i samma klass fanns ändå en viss nyfikenhet.

Jordan (Halle Berry) är en rutinerad och duktig 911-operatör (SOS) i Los Angeles. Men efter ett jobbigt och traumatiskt samtal där en ung tjej blir attackerad i sitt hem, har hon svårt att utföra sitt jobb. Detta eftersom hon gjort ett kostsamt misstag. Istället väljer hon att lära upp nya operatörer. Då inträffar en liknande händelse när en ung tjej blir kidnappad och placerad i bakluckan på kidnapparens bil. Jordan, som vid tillfället lär upp en ny grupp operatörer, får ta över samtalet från sin orutinerade kollega. Hon måste komma över sin rädsla för att försöka rädda den unga tjejen samtidigt som polisen tar upp spåret efter kidnapparen.

Ok, så det här visar sig både funka och inte funka så bra. Filmen har två ansikten, enkelt uppdelade i två delar. Den första delen där Jordan är SOS-operatör och kidnapparen är ute på vägarna i Los Angeles är både spännande och intensiv. Visst tänker man att kidnapparen är lite korkad, men han är ändå brutal och tänker inte låta något stoppa honom. Här bjuds man även på ett par bra grejer som gör att det hela inte blir för enformigt.

Den andra delen går det dock utför. Nu ska Jordan plötsligt försöka lösa fallet på egen hand, vilket givetvis bara är korkat. Hennes pojkvän är den uniformerade polisen Phillips (Morris Chestnut). Att han visar sig vara en allt-i-allo polis känns bara som att Hollywood gör det enkelt för sig. Han leder jakten på kidnapparen på motorvägarna, tillslag mot kidnapparens hus och förhör med hans familj, något som givetvis FBI eller en riktig utredare skulle ta hand om.

Man kan acceptera att Phillips får göra allt i en sån här film, däremot blir det droppen när Jordan ska lösa allt på egen hand. Nu är det så klart hon som är filmens hjälte så det hade kanske varit svårt att bara peta henne helt åt sidan under andra halvan. Men de kunde ha löst det på ett mycket bättre sätt, t.ex. att en gemensam vän till Phillips och Jordan är en utredare/inom FBI som hjälper dem. Då kunde Jordan bistå med lite hjälp från sidan.

Kidnapparen då? Kanadensaren Michael Eklund gestaltar honom och till en början får man inte se så mycket av honom. Det tar ett tag innan han får mer utrymme, men då funkar han bra. Karaktären kunde givetvis varit bättre, mer intelligent och allt som hör till en bra skurk. Hans motiv hålls länge hemligt och i ärlighetens namn är det inte särskilt bra när man väl får reda på vad det är. Men som sagt, hela handlingen/filmen sjunker sakta men säkert, även om det är ganska ok spänning filmen igenom med en del bra scener främst under första halvan.
3 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
14 - Totalt
Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.0
IMDb: 6.6
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar