fredag 30 augusti 2013

30 Directors / 30 Days: #1



NAMN:
Stanley Kubrick - IMDb

ANTAL SEDDA FILMER:
12

BÄSTA FILM(ER):
The Killing (1956)
Paths of Glory (1957)
Spartacus (1960)
Dr. Strangelove (1964)
Barry Lyndon (1975)
The Shining (1980)
Full Metal Jacket (1987)

MITTEMELLAN FILM(ER):
Lolita (1962)
2001: A Space Odyssey (1968)
A Clockwork Orange (1971)
Eyes Wide Shut (1999)

SÄMSTA FILM(ER):
Killer's Kiss (1955)

SNITTBETYG:
3.75

NOTERBARA FILMER SOM EJ SETTS:
-

"Det är få regissörer som kan uppvisa en sådan bredd av tunga filmer som Stanley Kubrick. Vad han än tog sig an blev det en klassfilm av det hela. Som den perfektionist han var lämnades inget åt slumpen. Inte helt oväntat ledde detta även till många starka rollprestationer i hans filmer. Favoriten är The Shining."

8 kommentarer:

  1. Wow, vilken maffig listan och gratulerar till ett väl genomfört projekt.

    Kubrick är sannerligen en värdig förstaplatsinnehavare.

    Det är framför allt imponerande att du har sett minst 10 filmer av varje regissör på din lista! Kudos.

    Jag har själv inte analyserat favoritregissörer via medelbetyg. Men om jag skulle gå på magkänsla är dessa några av mina favoriter:
    Woody Allen
    Bröderna Coen
    Ridley Scott
    Michael Mann
    Billy Wilder
    Stanley Kubrick

    Och några namn som inte platsade på din lista
    Quentin Tarantino
    Cameron Crowe
    Wes Anderson
    Kevin Smith
    Louis Malle
    Noah Baumbach

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack! Ja, det var ett intressant projekt och det kändes helt rätt att ha tio filmer som limit.

      En sammanställning av listan kommer dyka upp imorgon då projektet avslutas.

      Radera
  2. Det var roligt att se så pass många kvinnor på din lista ;)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fiffi: Det är lite tråkigt, jag håller med. Finns ingen kvinnlig regissör som man sett tio filmer av. Men jag har något annat på gång, så "keep your eyes open!" ;)

      Radera
  3. Skämt åsido på min förra kommentar, självklart är det inga kvinnor med på din 30-i-topp. Det hade förvånat mig mycket om någon kvalat in där, du har ju ganska hårda kvalifikatoner redan från början, jag menar Tarantino platsade ju inte ens ;)

    Jag hade nog väntat mig Michael Mann på förstaplatsen så jag blev lite förvånad men visst är han en värdig vinnare Stanley Kubrick. Grattis till honom och till dig för ett ambitiöst och väl genomfört tema :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fiffi: Ja, det var inte helt lätt att ta sig in på listan. Kraven gjorde att flera nyare regissörer inte kom med. Mer om det imorgon.

      Stanley Kubrick är en sån där regissör som ofta nämns bland de stora och det är svårt att säga emot. I över 40 år gjorde han bra film.

      Radera
  4. Jag och Kubrick är inte så goda vänner. Den enda film jag gillar är The Shining och Dr Strangelove är i sina stunder acceptabel. Har dock inte sett hans filmer från 50-talet samt Eyes wide shut - när den kom hade jag gett upp om regissören. Men smaken är olika och jag vet att många gillar Kubrick.

    SvaraRadera
    Svar
    1. filmitch: Självklart kan han inte gå hem hos alla, men jag imponeras av hans filmskapande som i många fall fortfarande överglänser dagens filmer/regissörer.

      Radera