
Titel: The Wild Parrots of Telegraph Hill
Genre: Dokumentär
Land: USA
År: 2003
Regi: Judy Irving
Handling: Dokumentär om Mark Bittner och banden han knutit med en liten flock vilda papegojor i San Francisco.
Omdöme: Naturdokumentärer tar en oftast till outforskade platser där djuren lever i det vilda långt bort från civilisationen. I det här fallet är det istället det omvända. Platsen är Telegraph Hill i San Francisco och de vilda papegojorna har kommit till civilisationen. Vissa av dem är f.d. husdjur som rymt eller släppts lösa, men de flesta har kommit från Sydamerika och några av dem är födda på plats i San Francisco.

Deras skyddsling heter Mark Bittner och är en något excentrisk, men ändå sansad man. Han kom till San Francisco 26 år tidigare för att satsa på en karriär som musiker. Men det gick inget vidare och i 25 års tid har han varken haft fast jobb eller betalat någon hyra. I ett par års tid har han fått bo i en liten stuga på Telegraph Hill utan att behöva betala hyra. Han har nära till papegojorna som tar sig till träden i närheten. Där matar han dem och tar hand om de som är i behov av lite extra hjälp (om de är skadade och svaga) genom att ta hem dem under en tid.

Dokumentären handlar lika mycket om dessa fascinerande papegojor som Mark Bittner. Han får inte betalt för att göra det han gör, ändå är han den enda som bryr sig om dessa vilda papegojor. I mångt och mycket är han mer insatt än de utbildade på området eftersom han är självlärd och har genom sitt stora intresse följt deras beteende och behov. Det man fastnar för är hur intelligenta och individuella de är, något som Mark snappat upp och delar med sig.

Det är en gemytlig och hjärtlig dokumentär som inte förlitar sig på en jätteproduktion eller expedition ut till djungeln för att fånga denna historia. Man har t.ex. tagit hjälp av den lokale musikern Chris Michie, som bl.a. hade spelat gitarr åt Van Morrison, vars musik funkar fint till att förstärka den trevliga stämningen. Dokumentären är både varm, rolig och sorglig. Den har även en rolig sluttwist på det hela. Man kan bara inte ogilla en sån här dokumentär.
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 7.5
IMDb: 7.7
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar