lördag 11 januari 2014

August: Osage County



Titel: August: Osage County / En familj
Genre: Drama
Land: USA
År: 2013
Regi: John Wells
I rollerna: Meryl Streep, Julia Roberts, Chris Cooper, Juliette Lewis, Julianne Nicholson, Ewan McGregor, Benedict Cumberbatch, Dermot Mulroney, Margo Martindale, Sam Shepard, Abigail Breslin

Handling: Violet Weston är en pillerknaprande matriark i en dysfunktionell familj. En natt försvinner Beverly, Violets make sedan 30 år, mystiskt och utan ett spår. Beverlys försvinnande får parets tre döttrar att återvända till sitt barndomshem tillsammans med sina familjer, för att trösta sin mor och hjälpa till att ta reda på vad som hänt deras far. Som i de flesta familjer tar hemmet fram det bästa och värsta ur alla, medan döttrarna faller tillbaka in i sina gamla roller i den oförlåtliga familjehierarkin - mitt i den stekheta augustivärmen.

Omdöme: Det finns filmer man tror på, det finns filmer man inte vet något om och så finns det filmer man inte direkt känner för, men som man ändå vill se. I det här fallet var det helt klart det sistnämnda som gällde. Filmens titel lät även intetsägande. Att det hela bygger på en pjäs var inte heller något som höjde förväntningarna. Däremot var rollistan smått imponerande, även om få tillhör mina favoriter.



Vad man bjuds på är ett familjedrama där Violet Weston (Meryl Streep) är mor till tre döttrar. Hon är sjuk medan hennes make Beverly (Sam Shepard) dricker för mycket. En dag försvinner han spårlöst, vilket leder till att döttrarna kommer hem tillsammans med sina respektive familjer. Det är Barbara (Julia Roberts) med maken Bill (Ewan McGregor) och hans dotter Jean (Abigail Breslin), det är Karen (Juliette Lewis) med sin fästman Steve (Dermot Mulroney), samt Ivy (Julianne Nicholson) som är ensam. Lägg till Violets syster Mattie Fae (Margo Martindale), hennes make Charlie (Chris Cooper) och son Little Charles (Benedict Cumberbatch) så har man en dysfunktionell familj av stora mått.



De tre döttrarna är alla väldigt olika. Barbara (Roberts) är den starka, dominanta av de tre. Hon är också den som är hårdast mot modern. Karen (Juliette Lewis) är naiv och tar lätt på det mesta. Och så har vi den timida Ivy (Julianne Nicholson) som verkar mest vettig och normal av de tre. Alla har de hemligheter som de undanhåller från varandra, inte bara systrarna. Alla blir de en del av pusslet och Violet (Streep) är den som sitter på de flesta svaren.



Det ska erkännas att filmen inte direkt fick det att vattnas i munnen på mig. Jag har aldrig haft Meryl Streep som en favorit, men respekten för henne ökar med varje roll jag ser henne göra. Till en början kan jag känna att hon "spelar". Det är trots allt svårt att inte tänka på att det är hon. Men det är ändå få som skulle klara rollen så pass galant som hon gör. Hon vågar se gammal ut, visa de grå och ändå bära upp rollen och dominera när det krävs.



Värre var det med Julia Roberts. Har aldrig sett storheten med henne och tyckt hon varit ganska så överskattad. Här spelar hon en stark och aggressiv kvinna, och gör det bra. Hon hittar rätt i rollen, även om det kanske är den bästa och största rollen i filmen vid sidan av Streep. Istället faller jag mest för två av de mest anonyma skådespelarna i filmen. Det är Julianne Nicholson som Ivy och Margo Martindale som Mattie Fae som känns mest naturliga i sina roller. Jag gillar speciellt Julianne Nicholson som jag ser som filmens oskrivna stjärna.



Här finns tillräckligt för en hel tv-serie, en tv-såpa faktiskt. Det verkar inte som det när man kommit halvvägs in. Då har det gått en timme och filmen har väl inte direkt kommit till sin rätta. Men sen börjar det. Tror det är i och med familjemiddagen som det hettar till och sedan bara spinner på. Nu kommer hemligheterna upp till ytan och temperaturen stiger allt mer. En film jag kommer att tänka på är The Big Chill (1983) som förvisso handlar om en grupp vänner och inte en familj, men det finns likheter.



Det kändes nästan som man hade kunnat starta filmen lite senare och låta den fortsätta ett tag till. Vissa karaktärer och deras historier avslutas inte riktigt. Hade t.ex. velat se mer av historien mellan Ivy (Nicholson) och Little Charles (Cumberbatch), men även några av de andra som Mattie Fae (Martindale) och Charlie (Cooper). Det hade filmen vunnit på. Nu blir den ändå bättre än väntat, speciellt efter en ljummen inledning.

4 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
17 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0
IMDb: 7.4

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar