onsdag 1 januari 2014

Trading Places



Titel: Trading Places / Ombytta roller
Genre: Komedi
Land: USA
År: 1983
Regi: John Landis
I rollerna: Eddie Murphy, Dan Aykroyd, Jamie Lee Curtis, Denholm Elliott, Ralph Bellamy, Don Ameche, Paul Gleason, James Belushi

Handling: I samband med en lustig liten vadslagning bestämmer sig ägarna till familjeföretaget för att spela den unge direktören ett spratt. De tar ifrån honom allt; bil, hus och kontokort samtidigt som han anklagas för stöld och narkotikainnehav. Istället får en färgad småskurk med en mindre bemedlad bakgrund ta hans plats.

Omdöme: Denna smått klassiska 80-talare har jag sett många gånger ända sen jag var liten. Den må inte komma upp i favoritklass som en annan Eddie Murphy-film som kom året efter, Beverly Hills Cop (1984), men trots allt är den passande runt jul- och nyår då det hela tar plats.



Från början var det tänkt att Winthorpe (Dan Aykroyd) och Valentine (Eddie Murphy) skulle spelas av radarparet Gene Wilder och Richard Pryor. Det hade mycket väl kunnat funka, men det är inte fy skam med Aykroyd och Murphy som båda iklär sig respektive roll direkt från början. Skulle jag välja en av dem så är det ändå Aykroyd som är skönt arrogant i rollen som Winthorpe. Han fångar karaktären perfekt.



Frågan är ändå om det inte är bröderna Duke & Duke som tar priset. De spelas av veteranerna Ralph Bellamy och Don Ameche som båda hade sin storhetsperiod redan under 30- och 40-talet. Här kompletterar de varandra bra och får mer utrymme än man först kan tro. De försvinner i princip aldrig från handlingen, utan dyker upp med jämna mellanrum och känns rakt igenom stabila.



Lite intressant är att det jag minns starkast från filmen sedan tidigare är scenerna på tåget mot slutet av filmen. Dessa visar sig dock vara bland de svagare i filmen då en del av humorn känns överdriven och passar inte riktigt in med resten av filmen. Höjdpunkterna avlöser dock annars varandra. Inte minst när Valentine har fest i sitt nya hem, när Winthorpe utklädd till jultomte dyker upp på firmafest eller när Valentine hamnar i trubbel i häktet. En gedigen komedi som håller i alla väder.



4 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
17 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0 alt 7.5
IMDb: 7.4

4 kommentarer:

  1. Jag är glad för din skull att du tycker att den håller. Jag tycker inte det. Verkligen inte. Och detta trots att min son är döpt efter en av filmens hemlösa gubbar. ;)

    http://www.fiffisfilmtajm.se/ombytta-roller/

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fiffi: Det var trist att höra. Givetvis inte en film för alla, men jag undrar allt vad det är som gör att du inte uppskattar den. Får gå in och läsa...

      Radera
  2. Nope har aldrig funnit filmen rolig men å andra sidan har jag bara sett en rolig film med Murphy. Knubbigt regn hette den på svenska - där var han rolig men endast där.
    Har för mig att filmen floppade så det säger nog mer om min komedismak än om Murphy ;)

    SvaraRadera
    Svar
    1. filmitch: Det är väl Bowfinger (Knubbigt regn)? Den har jag sett och den var inte så pjåkig som jag minns det. Men denna är en barndomsfavorit så nostalgin spelar så klart in.

      Radera