lördag 30 augusti 2014

Who'll Stop the Rain



Titel: Who'll Stop the Rain / Dog Soldiers
Genre: Drama/Kriminalare/Thriller
Land: USA
År: 1978
Regi: Karel Reisz
I rollerna: Nick Nolte, Tuesday Weld, Michael Moriarty, Anthony Zerbe

Handling: Vietnamveteranen Ray Hicks hjälper sin gamle kompis John att smuggla in heroin i USA. Johns ovetande hustru Marge ska hjälpa till på andra sidan gränsen, men snart är Ray och Marge jagade av korrupta narkotikaspanare.

Omdöme: John Converse (Michael Moriarty) är krigsfotograf under Vietnamkriget. Av okänd anledning bestämmer han sig för att smuggla två kilo heroin in i USA för att göra sig en hacka. Han ber sin gamle vän Ray Hicks (Nick Nolte) om en tjänst - att smuggla heroinet. Som tack ska han få $1000. Det är en enkel uppgift enligt John då det hela är arrangerat av några "vänner" i Washington.



Ray är en härdad Vietnamveteran och antar utmaningen då han inte har något emot en adrenalinkick. Han lyckas smuggla in heroinet på båten till San Francisco och allt verkar vara frid och fröjd. Han kontaktar Johns fru Marge (Tuesday Weld) som ska ge honom pengarna och ta emot heroinet. Problemen börjar nu för Ray. Inte bara att Marge är ovetandes om leveransen, han upptäcker även att han blir förföljd. Några korrupta narkotikaspanare ledda av Antheil (Anthony Zerbe) känner till leveransen och tänker göra allt för att lägga beslag på paketet.



Nick Nolte är en skådespelare som växt i mina ögon. Har förvisso alltid tyckt han är stabil, men när man sett några av hans äldre filmer då han var på toppen av sin karriär inser man vilken duktig skådespelare det är. Här funkar han fint ihop med Tuesday Weld som jag främst kände igen från favoritfilmen Thief (1981).



Ray och Marge hamnar snart på flykt undan skurkarna och måste förlita sig på Rays kunskaper som f.d. marinsoldat, men även hans kontakter. Marge har ett tablettberoende som inte är det lämpligaste att ha, speciellt när tabletterna tar slut. Ray har dock en lösning på problemet - lite heroin som de ju har gott om.



Filmen har ett lovande upplägg och det var det tillsammans med Nolte som lockade. Det tar dock runt en halvtimme innan filmen kommer igång på allvar (när Ray ska plocka upp och leverera paketet). Det känns som man har ett lite för långsamt tempo redan från början och efter leveransen tappar filmen åter igen lite tempo.



Som tur är bjuds man på några bra karaktärer filmen igenom som skapar intresse. De två korrupta narkotikaspanarna Danskin och Smitty har flera bra scener ihop. Likaså är Eddie (Charles Haid, mest känd som polisen Andrew Renko i TV-serien "Hill Street Blues") sliskig och minnesvärd. På det stora hela en helt ok film, om något ojämn i tempo. Känns dock som den hade mer att bjuda på och boken den bygger på lyckas säkerligen bättre med det.

4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5
IMDb: 6.9

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar