
Titel: Blackhat
Genre: Kriminaldrama/Action/Thriller
Land: USA
År: 2015
Regi: Michael Mann
I rollerna: Chris Hemworth, Wei Tang, Viola Davis, Leehom Wang
Handling: En hacker släpps från fängelset för att hjälpa amerikanska och kinesiska agenter i jakten på en mystisk internetbrottsling som orsakat stor skada. Den farliga jakten tar dem från Chicago till Hong Kong.
Omdöme: Varje gång man får chansen att se en ny Michael Mann-film är som ett kärt återseende med en god vän. Det är lite som julafton när man bänkar sig för att se vad han har att bjuda på. I det här fallet förväntade jag mig något i stil med Miami Vice (2006), alltså inte någon av hans toppfilmer, men ändå klart tillfredsställande för ett Mann-fan.

Inledningen av filmen är lite sisådär om man ska vara ärlig. Att en cyberattack genomförs mot ett kärnkraftverk någonstans i Kina är inte problemet. Däremot visar man upp en onödigt lång sekvens som tar oss in i datanätverket som håller på att infekteras med ett virus. En bättre inledning hade man kunnat få och det tar därför ett tag innan man kommer in i filmen.

Ansvarig för utredningen från amerikanskt håll är Carol Barrett (Viola Davis) som samarbetar med det kinesiska syskonparet och dataexperterna Dawai (Leehom Wang) och hans syster Lien (Wei Tang). När Dawai upptäcker att han känner igen koden som använts för attacken, kräver han att de tar hjälp av mannen som hjälpte honom att skriva koden för många år sedan, nämligen storhackern Hathaway (Chris Hemsworth). Hathaway släpps ut ur fängelset i utbyte mot att han hjälper till att sätta dit de skyldiga, annars åker han in igen för att avtjäna sitt fleråriga straff.

Det är egentligen när filmen förflyttas till Hong Kong som det hela börjar komma igång. Nu har man äntligen börjat hitta rätt och jakten på terroristerna kan sätta igång på allvar. Det hettar till ordentligt när våra vänner stöter på beväpnade män som jobbar åt det högsta hönset. Med hjälp av Hathaways extrema datakunskaper kan han till slut lokalisera var det högsta hönset befinner sig. Frågan är bara vad han planerar härnäst och om Hathaway och de andra ska ta sig hela vägen.

Personligen är jag ingen expert på kodning och liknande, men av vad jag läst så tycker experterna på området att Mann gjort sin hemläxa. Han tog hjälp av riktiga hackers för att det skulle bli så realistiskt som möjligt. För den breda publiken kan det dock bli lite för trist eftersom man inte förstår så mycket av det hela. Det är helt enkelt inte tillrättalagt som i de flesta Hollywood-filmerna och TV-serierna. Självklart är det bättre så här, även om man i vissa fall måste tänka till lite istället för att få allt serverat.

Jag sitter under filmens gång och väntar på de där magiska Mann-ögonblicken som dyker upp i varje film. Det tar längre tid än jag hade önskat, men till slut kommer det några sådana. Som vanligt är det kombinationen av fotot, musiken och inte minst stämningen som fångas ypperligt när man lärt känna Hathaway bättre. Filmen växer och sista tredjedelen skulle jag vilja säga är starkast. Kanske hade man kunnat komprimera filmen lite mer, men det är aldrig så jag blir uttråkad, absolut inte.

På förhand var jag inte så orolig för hur Chris Hemsworth skulle sköta sig. Och mycket riktigt sköter han sig bra. Det finns egentligen inget att klaga på med hans prestation. Likväl är de övriga stabila där trevliga kinesiskan Wei Tang får störst utrymme vid hans sida. Givetvis uppstår lite romantik dem emellan, vilket man förstår ska ske redan vid deras första ögonkast. En som däremot hade fått nyttjas mer var Viola Davis som hade en intressant karaktär att jobba med. Här hade hon gott fått lite större utrymme längre in i filmen.

Så vad blir slutomdömet av filmen? Efter en lite trevande inledning tar sig filmen fint. Den når kanske inte upp till Manns toppnivå, men det hade jag inte heller förväntat mig med tanke på storyn som på förhand kändes lite suspekt. Det känns också som filmen kan hamna lite i samma fack som Miami Vice (2006) och bli missförstådd av de icke inbitna Mann-fansen (även om den filmen kunde varit bättre med materialet den hade att jobba med). Samtidigt tar jag en Michael Mann-film varje dag i veckan framför det mesta overkliga och fantasy-inspirerade struntet som spottas ut.

3 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
4 - Musik
4 - Foto
--------------
18 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 7.0
IMDb: 5.6
Försiktigt optimistisk efter alla sågningar. Kul att den gick hem hos ett Mann-fan i alla fall. :)
SvaraRaderaPlox: Hade själv hållit mig undan allt som skrevs och var ovetandes om vad folk tyckte. Hade sett trailern och visste ungeför vad jag skulle förvänta mig. Såg filmen med en vän (också Mann-fan) och vi var överens - den är inte värd den kritik den fått. Men man ska inte förvänta sig Heat eller Collateral för den delen.
Radera