tisdag 3 mars 2015

Kraftidioten



Titel: Kraftidioten / In Order of Disappearance / En iskall jävel
Genre: Kriminalare/Action/Thriller/Komedi
Land: Norge/Sverige
År: 2014
Regi: Hans Petter Moland
I rollerna: Stellan Skarsgård, Pål Sverre Hagen, Peter Andersson, Bruno Ganz

Handling: Nils kör en snöplog och lever ett sorglöst liv i vinterparadiset Beitostølen. Men genom sin sons plötsliga död hamnar han mitt i ett drogkrig mellan norska och serbiska maffian. I den här världen är han en nybörjare - beväpnad med tunga maskiner och nybörjartur.

Omdöme: I den norska fjällen har svenske Nils (Stellan Skarsgård) bosatt sig och blir utnämnd till årets invånare för sina insatser. Han är nämligen den som sköter snöplogningen i det vintriga landskapet, vilket är A och O för att man ska kunna ta sig fram. En dag får han dock värsta tänkbara nyheterna. Hans son som jobbar på den lokala flygplatsen hittas död av en överdos. Nils vet att hans son inte höll på med droger och bestämmer sig för att leta upp de skyldiga och utkräva hämnd då polisen inte tänker göra något.



Det hela låter som en typisk hämndhistoria, och det är det till viss del. Men det blir mer än så. Nils gör nämligen den lokale knarkbaronen kallad Greven (Pål Sverre Hagen) ilsken när tre av hans män försvinner tillsammans med flera kilo knark. Greven tror det är hans konkurrenter från Oslo, serberna som leds av Papa (Bruno Ganz) som ligger bakom. Det blir en soppa av det hela där alla vill visa vem som bestämmer.



Det sköna med filmen är att den inte känns överdrivet komisk, men har rätt mängd för att funka. Den bjuder även på ett par karaktärer som utvecklas på ett sätt man inte riktigt hade väntat sig och ger det hela en extra dimension. Två av dessa karaktärer är t.ex. Grevens två hejdukar (varav den ene ser ut som en norsk Philip Seymour Hoffman) som annars bara hade varit bakgrundsfigurer. Och så dyker Bruno Ganz upp i en skön roll som en slags serbisk gudfader.



När man inte har några direkta förväntningar kan man lätt bli överraskad av en sån här film. Den blir i princip bara bättre och bättre. Det är svårt att inte tänka på Fargo (1996) av bröderna Coen då båda filmerna har en mörk humor inbakad i en blodig historia där ingen går säker. Vinterlandskapet, den sköna stilen och det mesta får man faktiskt ihop här. En klart trevlig överraskning. Svag fyra.



3 - Skådespelare
4 - Handling
4 - Känsla
4 - Musik
4 - Foto
--------------
19 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0 alt. 7.5
IMDb: 7.4

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar