lördag 2 maj 2015

Tmavomodrý svet / Dark Blue World



Titel: Tmavomodrý svet / Dark Blue World / Det djupa blå
Genre: Drama/Krig/Romantik
Land: Tjeckien/Storbritannien/Tyskland/Frankrike/Italien/Danmark
År: 2001
Regi: Jan Sverák
I rollerna: Ondrej Vetchý, Krystof Hádek, Tara Fitzgerald, Charles Dance

Handling: När Nazityskland går in i Tjeckoslovakien under 2:a världskriget, väljer ett stort antal tjeckoslovakiska stridspiloter att ta sig till England för att strida i luften tillsammans med de allierade mot nazisterna. Vi får även följa kärleksberättelsen om hur två av dessa piloter, Frantisek och Karel, blir förälskade i samma kvinna på den engelska landsbygden.

Omdöme: Detta var en film jag ville se när den kom, men sen glömdes den bort. Det var första filmen som Jan Sverák gjorde efter Kolja (1996) som vann Oscarn för bästa utländska film. Denna film skulle bli den dyraste i landets historia och endast en scen (bombningen av ett tåg) lär ha kostat mer än hela den nämnda Oscarsvinnaren gjorde ett par år tidigare.



Efter det att tyskarna gick in i Tjeckoslovakien under andra världskriget, valde flera hundra tjeckiska piloter att ta sig till England för att där strida med de allierade mot nazisterna. Denna historia följer några av dem, inte minst den erfarne Frantisek "Franta" Sláma och den yngre Karel Vojtisek. Det är Franta som lärt Karel att flyga stridsplan hemma i Tjeckoslovakien och de två förblir vänner även när de kommer till England och flyger tillsammans.



Franta har en flickvän och sin kära hund som han lämnar efter sig hemma i Tjeckoslovakien. Karel har ingen, men är snabbt på jakt efter en brittiska. Han får gott om tid till det under de månader som de lär sig engelska och väntar på att få komma upp i luften. Så en dag får de äntligen vara med i "leken". Det är också då Karel träffar den något äldre brittiskan Susan vars make försvann i kriget ett år tidigare. Karel blir genast kär.



Vad som följer sen är lite av det mesta en sån här film brukar bjuda på. Man får gott om kamratskap, kärlek, men även en del osämja. Man bjuds även på en hel del typisk tjeckisk humor som lättar upp stämningen och funkar bra filmen igenom. En hel del flygning blir det också och det är rakt igenom skickligt genomfört. Skönt nog slipper man en massa dataeffekter och det ser hela tiden autentiskt ut. Dessutom får man en del tillbakablickar, eller rättare sagt framåtblickar till ett fångläger. Dessa hade man kanske kunnat vara utan, även om de är viktiga för att berätta vad piloterna fick gå igenom där hemma.



Filmen är egentligen utan några direkta svagheter. Allt håller en jämn nivå. Däremot är det inget som känns strålande. Man känner inte så värst mycket med vare sig flygningen eller kärleken. Det känns som man i vissa avseenden hade behövt ha lite mer kött på benen. Lite mer tyngd hade inte skadat. Slutet är däremot ganska gripande och här känner man det i magen. Det blir lite överraskande inte en hjältehistoria som man hade kunnat vänta sig. Istället lämnas man med en bitterljuv känsla som är klart lyckad.



3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
15 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 7.3

2 kommentarer:

  1. Hehe, du kör ytterligare en kärleksfilm från världskrigen? Vi har ju en till senare under månaden. Denna är jag inte speciellt sugen på. Episka filmer om världskrigen är inte min kopp av te...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Henke: Det blev så, ja. Denna var helt ok, men inget man behöver se om man inte gillar genren.

      Radera