
Titel: California Split / Jackpot
Genre: Komedi/Drama
Land: USA
År: 1974
Regi: Robert Altman
I rollerna: George Segal, Elliott Gould, Ann Prentiss, Gwen Welles
Handling: Skildring av två gamblers som gripits av speldjävulen. Till en början umgås de bara för att ha kul, men ju mer tid de spenderar tillsammans, ju värre blir spelberoendet.
Omdöme: Med flera hyllade filmer under sin karriär (bl.a. fem Oscarsnomineringar för regi och två för bästa film) bör Robert Altman räknas bland de större regissörerna mellan 1970- och 2000-talet. Detta är dock en mindre känd film och handlar om spelmissbruk. Samma år kom intressant nog den något mer kända The Gambler (1974), en lite allvarligare film än denna om just spelmissbruk.

Altman-favoriten Elliott Gould paras ihop med George Segal som är två spelberoende män utan familjer. En dag möts de vid pokerborden och vänskap uppstår. Till en början har de mest kul och har ingen direkt poäng med sitt spelande, eller något annat för den delen. Charlie Waters (Gould) verkar inte ha något jobb och man får veta väldigt lite om hans bakgrund, mer än att han bor ihop med två prostituerade (som man först tror är hans fru och dotter). Bill Denny (Segal) är å andra sidan en journalist på en liten lokal tidning (med en ung och då fortfarande okänd Jeff Goldblum som hans chef).

Spelandet innefattar poker, hästkapplöpning, boxning och till slut allt möjligt på kasino i Reno. Storyn är nästan obefintlig under åtminstone halva filmen, om inte mer. Men när Bill Denny har svårt att betala av sin skuld till sin bookie, går han "all-in". Han och Charlie beger sig till Reno för att satsa sina sista pengar på poker och annat spel som kan ge bra med pengar - om de vinner.

Det blir till slut ändå lite bättre då George Segal och Elliott Gould lyfter filmen med sitt skådespeleri, när filmen blir allvarligare och har mer av en handling när de beger sig till Reno. Tyvärr är filmen under för lång tid undermålig, småtråkig och utan gnista. Man förklarar saker dåligt och vissa scener fyller ingen större funktion för resten av filmen. Då rekommenderas den tidigare nämnda The Gambler mer. Men för de som gillar Altmans mer kända alster kan den vara värd en titt.

En ung Jeff Goldblum i en av hans allra första roller.
4 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
2 - Musik
3 - Foto
--------------
14 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 6.0
IMDb: 7.3
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar