lördag 5 mars 2016

The Heavenly Kid



Titel: The Heavenly Kid
Genre: Komedi/Drama/Romantik/Fantasy
Land: USA
År: 1985
Regi: Cary Medoway
I rollerna: Lewis Smith, Jason Gedrick, Jane Kaczmarek, Richard Mulligan

Handling: När Bobby dör i en bilolycka får han inte tillträde till himlen utan tvingas stanna på en lägre nivå och jobba som ängel till dess att han förtjänar att komma in i paradiset. Ett av hans jobb blir att hjälpa den förälskade Lenny med hans stora kärlek Sharon.

Omdöme: Med en för mig okänd regissör och en skara okända skådespelare, förutom Jane Kaczmarek som jag bl.a. kände igen från diverse TV-serier. Det syns tyvärr på prestationerna varför de flesta förblev okända, inte minst Lewis Smith i huvudrollen som Bobby. Undermåligt skådespeleri är inte det enda problemet med filmen, fast det betyder inte att den inte har något av värde trots allt.



Bobby (Lewis Smith) omkommer i en bilolycka någon gång på 60-talet när han ställer upp i ett s.k. "chicken race". Efter sig lämnar han sin stora kärlek Emily (Jane Kaczmarek) och hamnar i något som heter Midtown. Det är ett ställe för de som inte är redo att hamna i Uptown (himlen) än. Bobby får ett uppdrag som går ut på att hjälpa killen Lenny (Jason Gedrick) som lever i "nutida" 80-talet. Lenny är en bra och smart kille, men han blir ofta mobbad och har svårt med tjejerna, i synnerhet blondinen han haft ögonen på som har ihop det med en av de som mobbar honom.



Detta är en på många sätt typisk ungdomsfilm från 80-talet, men som främst känns som en kopia av andra filmer än att skapa något eget. Soundtracket bjuder inte heller på några topplåtar att ta med sig, även om vissa funkar bättre än andra. Det blir även ganska så cheesy på sina håll och det undermåliga skådespeleriet av samtliga (förutom Jane Kaczmarek som är ok) gör att man mest tar det hela med en klackspark. De taffliga effekterna gör inte heller mycket för att höja upplevelsen, men på något sätt är de ändå halvcharmiga och passar liksom in med resten av filmen.



Det som räddar filmen från ett lägre betyg och som gör att man trots allt blir smånöjd när eftertexterna börjar rulla är att den får fram lite djup i storyn. Den har liksom hjärtat på rätt plats, något man inte riktigt tror att man ska känna när man kommit halvvägs in. Bobby lär sig om vad som är viktigt här i livet (som han gått miste om eftersom han är död) och vill inte att Lenny ska gå samma öde till mötes. Filmen kom samma år och släpptes bara någon vecka efter Back to the Future (1985) som är en överlägsen film, men som har vissa mindre likheter trots allt, inte minst när man lyckas skapa lite känslor mot slutet.



2 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
2 - Foto
--------------
13 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.0
IMDb: 6.2

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar