söndag 1 maj 2016

Bad Boys



Titel: Bad Boys
Genre: Action/Komedi/Kriminalare/Thriller
Land: USA
År: 1995
Regi: Michael Bay
I rollerna: Will Smith, Martin Lawrence, Téa Leoni, Tchéky Karyo, Joe Pantoliano

Handling: Poliserna Mike Lowrey och Marcus Burnett har 72 timmar på sig att hitta knark värt omkring 100 miljoner dollar innan deras fall tas över av FBI. När en vän till Lowrey blir mördad av några knarkhandlare blir han än mer bestämd. De lyckas hitta vittnet till mordet, men för att övertyga henne att vittna i en rättegång blir de tvungna att byta plats med varann. Mike blir Marcus, och Marcus blir Mike. Detta visar sig senare bli både komplicerat och farligt.

Omdöme: Mike (Will Smith) och Marcus (Martin Lawrence) arbetar som narkotikaspanare i Miami. De har varit kollegor och vänner i flera år, trots att de är väldigt olika som personer. Mike är ungkarl och cool. Marcus är gift med tre barn och snackar för mycket. Deras senaste fall innebär att heroin värt 100 miljoner dollar stulits från polisens lager. Det är upp till Mike och Marcus att hitta de skyldiga och få tillbaka drogerna innan de hamnar på gatan.



Marcus får chansen att komma ifrån familjelivet ett tag när vittnet Julie (Téa Leoni) vägrar prata med någon annan än Mike. Men Mike är inte tillgänglig och Marcus tvingas då av sin chef Howard (Joe Pantoliano) att utge sig för att vara Mike. Detta kan vara deras enda chans att komma åt de skyldiga så det gäller för Marcus att inte sabba det hela. Det blir dock inte så lätt för honom då Mike har ett rykte om sig att vara cool och en kvinnokarl, något Marcus inte känner sig komfortabel med.



Detta är lite av 90-talets motsvarighet till 80-talets actionkomedier Beverly Hills Cop (1984) och Lethal Weapon (1987). Givetvis har det att göra med att producenterna Don Simpson och Jerry Bruckheimer låg bakom förstnämnda film, precis som de gör med denna. En annan rolig notering är musiken som man genast tror Hans Zimmer står för (låter lite som The Rock (1996), vilket var Michael Bays nästa film), men det är istället den mindre kände Mark Mancina som bl.a. gjorde musiken till Speed (1994) och Con Air (1997).



Att det här är en underhållande actionkomedi är svårt att missa. Den är åtminstone stundtals rolig och underhållande. Det blir nämligen ganska roligt att följa Mike och Marcus som hamnar i diverse tjafs och trångmål. Om man kombinerar det med en del action så får man den här sortens sommarblockbuster.



Något man lätt glömmer bort är att fotot är bättre än vad man är van vid från en actionkomedi av det här slaget. Det är lätt att missa att detta var Michael Bays långfilmsdebut. Han lyckades dock gå från att vara en duktig musikvideoregissör till de stora filmerna, åtminstone om man ser till underhållningsfaktorn.

3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
4 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5
IMDb: 6.8

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar