måndag 7 november 2016

Indignation



Titel: Indignation
Genre: Drama
Land: USA
År: 2016
Regi: James Schamus
I rollerna: Logan Lerman, Sarah Gadon, Tracy Letts, Pico Alexander

Handling: Året är 1951. Marcus Messner är en övertygad ateist som hamnar på ett lika högklassigt som konservativt läroverk där han inleder en relation med den frisinnade Olivia, en romans som hotar normerna på skolan och kan leda till ödesdigra konsekvenser för båda de unga älskarna.

Omdöme: Marcus Messner (Logan Lerman) kommer från en judisk arbetarklassfamilj i New Jersey och är en mycket duktig student. Han har fått stipendium att läsa på college i Ohio, vilket givetvis fått föräldrarna att vara mycket stolta över sin son. Men Marcus far har på senare tid blivit väldigt överbeskyddande, förmodligen för att många fäder förlorat sina söner i det pågående Koreakriget.



När Marcus börjar på college är det första gången han får klara sig helt ensam, vilket inte borde vara ett problem då han får dela rum med två andra judiska killar. Problemet är bara att Marcus är ateist och vill inte bli särbehandlad. Han vill också bli lämnad ifred så att han kan koncentrera sig på studierna. Detta får skolans rektor Caudwell (Tracy Letts) att reagera. Desto mer positivt blir Marcus möte med studenten Olivia Hutton (Sarah Gadon) som han snart får känslor för och som blir besvarade.



Vissa filmer kommer man snabbt in i och känner att de bara känns rätt. De fångar tidseran (här 50-tal) och väcker intresset. Andra filmer gör det inte och tar längre tid på sig att komma igång. Så är fallet här. Det är nämligen en film som inte direkt väcker intresset under inledningen och det tar ett bra tag för den att hamna rätt.



Frågan är om den någonsin lyckas hamna helt rätt. Jag tror inte det. Något saknas för att det här ska bli en så bra film som den borde kunna bli. Det känns nämligen som materialet finns där för en starkare upplevelse och det lyckas regissören inte riktigt få fram. James Schamus har både regisserat och skrivit manuset (baserat på en förlaga av Philip Roth). Han hade bl.a. skrivit manuset (baserat på en förlaga av Rick Moody) till lyckade The Ice Storm (1997) med regi av Ang Lee.



Man märker någonstans att det inte är en utpräglad eller högklassig regissör. Efter flera manus blev detta långfilmsdebuten för James Schamus. Det märks inte minst under inledningen där en del scener och repliker känns något teatraliska vilket gör att man inte riktigt kommer in i handlingen som man hade velat. I en bättre regissörs händer hade man utan tvekan fått ut mer av materialet.



Det är lite synd med tanke på att inte minst Logan Lerman känns rätt för rollen och gör vad han ska. Detsamma kan sägas om Sarah Gadon som kärleksintresset Olivia. Filmens absolut bästa scener bjuds man annars på när Marcus träffar rektor Caudwell. Här blir det en maktkamp de två emellan och utan tvekan det mest fascinerande med filmen. Visst är en del scener mellan Marcus och Olivia också bra, men de känns överlag lite för livlösa. Summeringen lyder att det är en missad chans till något mer som fanns där och väntade på att få komma fram.

4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5
IMDb: 7.2

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar