onsdag 6 december 2017

Lethal Weapon 3



Titel: Lethal Weapon 3 / Dödligt vapen 3
Genre: Action/Komedi/Kriminalare/Thriller
Land: USA
År: 1992
Regi: Richard Donner
I rollerna: Mel Gibson, Danny Glover, Rene Russo, Joe Pesci

Handling: Murtaugh är på väg att pensionera sig när han och Riggs finner sig mitt uppe i ett krig mot en före detta polis som blivit kriminell på hög nivå.

Omdöme: Radarparet Martin Riggs (Mel Gibson) och Roger Murtaugh (Danny Glover) tillhör inte direkt mina favoriter. Men med det sagt känns det som jag uppskattar dem mer nu än tidigare. De har en skön jargong sinsemellan och det bjuds på en hel del skratt när de börjar driva med varandra. Oftast är Murtaugh den utsatte och han känns emellanåt något "trög" i tanken, vilket man givetvis måste skratta åt.



Här i den tredje filmen får de sällskap av Leo Getz (Joe Pesci), som återvänder från den andra filmen. Han skulle från början inte varit med här, men skrevs sedan in i manuset. Han dyker mest upp som gubben i lådan och används bara sporadiskt. Pesci är dock så där sanslöst jobbig på ett sätt som man bara måste skratta åt. Han gör rollen bra. Även Lorna Cole (Rene Russo) dyker upp här som ny lekkamrat till de båda, i synnerhet Riggs som hon har en hel del gemensamt med.



Leo och Lorna funkar bra som sidekicks till Riggs och Murtaugh. Värre är det med filmens skurkar. De är nästan obefintliga, vilket är synd då de är en viktig del i filmer som dessa. Den enda som får lite utrymme blir huvudskurken Jack Travis (Stuart Wilson), en f.d. polis som sadlat om och livnär sig på att stjäla konfiskerade vapen, droger och annat från polisen och sälja det till kriminella. Han är ok, men det är uppenbart att man väljer att lägga mer fokus på annat håll än skurkarna.



Det som gör att filmen funkar någorlunda väl (speciellt för en trea i en serie) är humorn. Det är till stor del en komedi med actioninslag än något annat. Och det är inte helt fel. Danny Glover får en att skratta nästan hela tiden med sin uppgivna stil då han endast har några dagar kvar till pension och ständigt slängs in i tuffa situationer, inte minst p.g.a. Riggs. Vissa saker är helt enkelt sig lika. Nej, tycker filmen inte är så dum trots allt, även om den börjar klart trevande.

3 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
14 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.0 alt. 6.5
IMDb: 6.7

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar