måndag 5 februari 2018

Pusher II



Titel: Pusher II / Pusher 2
Genre: Kriminaldrama
Land: Danmark/Storbritannien
År: 2004
Regi: Nicolas Winding Refn
I rollerna: Mads Mikkelsen, Leif Sylvester, Øyvind Hagen-Traberg, Kurt Nielsen

Handling: Detta är historien om Tonny, en misslyckad kriminell kille från Köpenhamns undre värld. Efter att ha blivit frigiven från ett 13 månaders långt fängelsestraff, ställs Tonny nu inför en ny verklighet. Han har blivit pappa och ska försöka få styr på sitt liv och allt han önskar sig är att få sin egen fars respekt.

Omdöme: Fortsättningen på Pusher (1996) följer något överraskande inte Frank (Kim Bodnia), huvudpersonen från den första filmen. Istället är det hans vän Tonny (Mads Mikkelsen) som hamnar i centrum. Kanske inte så konstigt då Mikkelsen hade blivit en större stjärna vid det här laget (åtta år efter originalfilmen).



Efter avtjänat fängelsestraff återvänder Tonny till sina gamla kretsar. Med drogmissbruk och inget annat kunnande än den kriminella banan, börjar Tonny jobba åt sin kriminelle far, Smeden (Leif Sylvester). Tonny får även reda på att han kan vara far till en son och går med på att hjälpa en gammal vän i Kusse-Kurt (Kurt Nielsen). Han drar in Tonny i en svår situation efter att de gör drogaffärer med serben Milo (Zlatko Buric).



Den första filmen hade en hög puls och nerv som inte riktigt infinner sig här. Det känns inte som man haft ett lika genomarbetat manus, även om det händer en del. Snarare känns det här som mer av en inblick i de småkriminella och pundares liv. För de flesta Tonny umgås med är av samma sort som han själv. Alla är de på ett eller annat sätt korkade och tänker inte längre än för dagen.



Här finns tillräckligt för att underhålla för stunden, inte minst bjuds man på en del skratt. Men den höga nivån den första filmen höll når denna inte upp till. Nu har Nicolas Winding Refn stått för regin även här och det är lite intressant att man valt att ta ett steg tillbaka, inte göra det särskilt intensivt och byta huvudkaraktär. Det funkar och det är ju skönt att det inte blir en ren upprepning av den första filmen, men lite mer hade man nog ändå önskat sig att få ut av denna. Trea till stark trea.

4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 7.4

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar