onsdag 12 december 2018

Contre-enquête / Counter Investigation



Titel: Contre-enquête / Counter Investigation
Genre: Kriminaldrama/Thriller
Land: Frankrike
År: 2007
Regi: Franck Mancuso
I rollerna: Jean Dujardin, Laurent Lucas, Agnès Blanchot, Jean-Pierre Cassel

Handling: En polis vars dotter blivit mördad undersöker om mannen som dömts för mordet verkligen är skyldig.

Omdöme: Polisutredaren Richard (Jean Dujardin) är hemma med sin unga dotter under en av sina lediga dagar medan hans fru jobbar. När Richard blixtinkallas till kontoret efter att en han känner gripits, lämnar han sin dotter ensam ett par timmar. När han kommer hem är hon borta. Då får han samtalet av en poliskollega om att en flicka hittats död i ett närliggande skogsparti.



Sorgen är givetvis obeskrivbar, men även skulden Richard känner för att ha lämnat dottern ensam den där dagen. Polisen gripar dock ganska omgående en misstänkt gärningsman i Daniel Eckmann (Laurent Lucas) som till slut erkänner dådet. Men är han verkligen skyldig? Har polisen tvingat honom till ett erkännande? Richard är inte så säker och när en seriemördare grips för ett flertal liknande dåd mot unga barn runt om Frankrike beslutar sig Richard för att göra en egen utredning.



Det är trots allt något med franska och för den delen europeiska kriminalare/thrillers av det här slaget. Det är en något melankolisk stämning och man kan förstå varför Hollywood i många fall väljer att göra remakes. I det här fallet bygger filmen på en historia av kriminalromanförfattaren Lawrence Block vars historier bl.a. gett filmerna 8 Million Ways to Die (1986) med Jeff Bridges och A Walk Among the Tombstones (2014) med Liam Neeson.



Här har man Jean Dujardin i huvudrollen ett par år innan hans Oscarsvinst för The Artist (2011). Han gör vad han ska utan att egentligen behöva förta sig. Hans Richard börjar supa till samtidigt som han gräver i fallet med sin dotter, men även andra liknande brott. Laurent Lucas blir en bra misstänkt och känns ganska klockren sett till hur han ser ut och hans agerande som får en att känna att allt inte stämmer med Eckmann.



Filmen är möjligtvis något enkelspårig och får inte med så många karaktärer mer än på något hörn. Det är också en av orsakerna varför speltiden bara är på runt 80 minuter. Samtidigt lämnar man det mesta av krutet på upplösningen då man får sig ett par vändningar i historien. Eckmann får mer utrymme och det blir en ganska bra avslutning som höjer ett snäpp. En film som överlag känns helt ok, men där nerven inte riktigt infinner sig förrän mot slutet. Trea till stark trea.

3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
4 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 6.7

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar