
Titel: The Irishman
Genre: Drama/Kriminalare
Land: USA
År: 2019
Regi: Martin Scorsese
I rollerna: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Bobby Cannavale, Anna Paquin, Jesse Plemons
Handling: En maffiatorped återberättar om sin vänskap och möjliga inblandning i Jimmy Hoffas försvinnande.
Omdöme: Hade Martin Scorsese samlat Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci och Harvey Keitel tillsammans i en och samma film under deras glansdagar, oj då hade man varit riktigt förväntansfull. Nu är de inte längre de stjärnor de en gång var, men det betyder så klart inte att de tappat sin förmåga att agera. När kritiken kring filmen var positiv ökade givetvis förväntningarna lite.

I denna 3.30 långa (!) film följer vi irländaren Frank Sheeran (Robert De Niro) som får kontakt med maffiakillen Russell Bufalino (Joe Pesci) som tar honom under sina vingar. Snart utför Frank diverse jobb åt maffian, inte minst som torped. En dag behöver fackföreningsledaren Jimmy Hoffa (Al Pacino) hjälp i Chicago vilket blir startskottet på ett samarbete mellan Frank och Jimmy.

Inledningsvis när det handlar om De Niro och Pesci har filmen ett bra flyt och det är kul att följa Franks väg in i "branschen" och hans eskapader. När sedan Al Pacino dyker upp som Jimmy Hoffa hamnar den historien i rampljuset. Hoffa är en man som är mäktig och har folket bakom sig, men samtidigt ett problem för maffian och den amerikanska presidenten då han inte kan hålla tyst och kör sitt spår.

Hur sköter sig skådespelarna? Robert De Niro som Frank är gedigen och bra rakt igenom. Al Pacino som Hoffa är inte tokig, men det lyser igenom att han mest spelar sig själv. Det är svårt att se honom som sin karaktär helt enkelt. Al being Al. Sen har vi Joe Pesci som är favoriten i gänget som Russell. En mer lågmäld prestation än vad man är van vid från hans sida som han bemästrar mycket bra.

Det känns som filmen inte riktigt är så stor som den långa speltiden gör fog för. Det blir aldrig segt eller så, men kanske att man kunde fått med fler historier än att Hoffa-delen tar upp så mycket plats. Sen har filmen en onödigt lång avslutning där man känner att filmen gott kunde och borde ha avslutats tidigare. Allt som allt en bra film, välgjord och välspelad men inte strålande och hade önskat lite mer trots allt. Stark trea till svag fyra.
4 - Skådespelare
4 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
18 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 7.0 alt. 7.5
IMDb: 8.7
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar