fredag 20 december 2019

Anne of the Thousand Days



Titel: Anne of the Thousand Days / De tusen dagarnas drottning
Genre: Drama
Land: Storbritannien
År: 1969
Regi: Charles Jarrott
I rollerna: Richard Burton, Geneviéve Bujold, Anthony Quayle, Irene Papas

Handling: Henrik VIII vill skilja sig från sin fru då hon inte kunnat föda honom en son för att kunna gifta sig med den yngre Anne Boleyn.

Omdöme: Britten Charles Jarrott regisserade senare det femfaldigt Oscarsnominerade kostymdramat Mary, Queen of Scots (1971). Två år tidigare gjorde han detta tiofaldigt Oscarsnominerade kostymdrama. Trots de många nomineringarna blev det endast en vinst och den kom här för bästa kostym. Däremot vann denna film fyra Golden Globes, bl.a. för bästa film och regi.



Kungen av England, Henrik VIII (Richard Burton) har det inte lätt. Alla dansar förvisso efter hans pipa då han får som han vill och den han vill när han vill. Han är gift med Katarina av Aragonien (Irene Papas) som inte kunnat ge honom en son som han så hemskt gärna vill ha som arvinge till tronen. Han vänder därför blickarna till Anne Boleyn (Geneviéve Bujold) som redan är bortlovad, men det stoppar så klart inte kungen.



Kungen får det dock inte lätt med Anne som inte ger vika lika lätt som alla andra. Det frustrerar honom samtidigt som utmaningen får hans kärlek till henne att växa. Intrigerna hopar sig och Anne inser att hon har en chans att få lite som hon vill. Hon blir även förtjust i makt, och makt har kungen gott om. Denna makt vill hon dela och lyckas alltmer styra kungen så att hon får som hon vill. Detta i utbyte mot att han gifter sig med henne och gör henne till drottning.



Om man sett Mary, Queen of Scots (1971) känner man igen sig. Det är filmer som är lite snarlika då de utspelar sig under samma era och där produktionskvalitén genomgående håller en hög nivå. Är det två saker som inte riktigt når upp till samma höga standard här som i nämnda film så är det intrigerna med färre inblandade och musiken som är helt ok här, men inte kan mäta sig med John Barrys musik. Här är det erkänt duktige Georges Delerue som står för musiken.



Richard Burton och Geneviéve Bujold funkar båda bra i sina roller och båda blev Oscarsnominerade. Burton lär ha blivit överraskad över sin nominering då han varken var nöjd med sin prestation eller filmen. Samtidigt fanns det rykten om att han och Bujold hade en affär under inspelningen, något Burton delvis slog hål på då han i efterhand sagt att han ogillade henne. Anthony Quayle var den tredje som blev nominerad bland skådespelarna och han är skön i rollen som kardinal Wolsey. Allt som allt ett klart trevligt kostymdrama, om än i mitt tycke snäppet under regissörens nästa film Mary, Queen of Scots (1971).

4 - Skådespelare
4 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
4 - Foto
--------------
19 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.5
IMDb: 7.5

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar