måndag 30 december 2019

Avalanche



Titel: Avalanche / Lavinen
Genre: Drama/Action
Land: USA
År: 1978
Regi: Corey Allen
I rollerna: Rock Hudson, Mia Farrow, Robert Forster, Jeanette Nolan

Handling: Ett gäng semesterfirare kämpar för sina liv efter att en lavin begravt deras semesterort.

Omdöme: En katastroffilm från 70-talet ska ha sina avdankade stjärnor. Här är det dock få av dessa. Visst faller Rock Hudson i den kategorin, men både Mia Farrow och Robert Forster var hyfsat i ropet på den här tiden. Däremot tar det stopp med kända namn efter denna trio. Inte för att de tre är särskilt övertygande, men alltid kul med flera kända ansikten i birollerna.



Filmen försöker etablera de olika karaktärerna som sig bör. Men det blir både trevande och inte särskilt lätt att veta vem som är vem, vad de har för funktion och vad det är de ska göra. Det verkar vara olika aktiviteter och tävlingar på gång samtidigt med utförsåkning, backhoppning på vanliga skidor, konståkning med två tävlande, ett snöskoterrace plus en slags orgie bland de inblandade där alla verkar hoppa i sängs en och samma kväll.



Mitt i allt har vi Robert Forster som spelar en fotograf, men som smyger ut och spränger i ett närliggande berg för att minska lavinrisken, trots att han inte har någon som helst kunskap eller befogenhet att göra detta.



Nej, det är inte särskilt bra men det hade man inte heller förväntat sig. Istället hoppas man att det ska bli lite kul och det blir det med betoning på lite. Men bättre än ingenting. En av favoritsekvenserna blir danssekvensen med husbandet som lirar i bakgrunden. Flera roliga iakttagelser med statister som ser för roliga ut och hur de dansar.



Det tar nästan en timme innan lavinen kommer men då blir det bättre fart på filmen (inte helt oväntat) och nu bjuds man faktiskt på en del av värde. Inte alltid de bästa effekterna, men överlag funkar det. Dessutom känns det som de tre huvudskådespelarna höjer sig ett snäpp och liksom skärper till sig, inte minst Rock Hudson som är rent utsagt svag inledningsvis. Filmen blir inte godkänd, men har sett sämre filmer i genren. Skönt nog är den endast runt 90 minuter vilket gör att man slipper att det blir för utdraget.

2 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
2 - Musik
3 - Foto
--------------
12 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 5.5
IMDb: 3.7

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar