
Titel: Ghostbusters II
Genre: Komedi/Fantasy/Sci-Fi
Land: USA
År: 1989
Regi: Ivan Reitman
I rollerna: Bill Murray, Sigourney Weaver, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Rick Moranis, Peter MacNicol, Harris Yulin
Handling: De modiga forskarna packar återigen protonerna för att skrämma bort Manhattans onda andar. Efter att de tre framgångsrikt har bekämpat stadens alla slemmiga monster, har de nu blivit arbetslösa. Men en gammal tyrann planerar att återvända till Jorden genom sitt porträtt på stadens museum. Han vill få New York att bli världens ohyggligaste ställe. Nu finns det bara ett ställe att vända sig till för att få hjälp - Ghostbusters.
Omdöme: Originalet Ghostbusters (1984) älskas av många men är definitivt inte en personlig favorit. Denna uppföljare tar vid fem år efter händelserna i den första filmen. Ghostbusters har tvingats slå igen och Dana (Sigourney Weaver) har fött en liten son. När hon bevittnar hur någon kraft försöker ta barnvagnen med sonen i och senare i badkaret, kallar hon på hjälp av vännerna från Ghostbusters.
Det är en historia som funkar helt ok inledningsvis när Dana och våra Ghostbusters-vänner har kul ihop och ränner runt New York. När en tyrann från en tavla (med röst av Max von Sydow) som visas upp på ett museum i New York där Dana jobbar kommer till liv, sätts New York i skräck och Ghostbusters ombeds att rädda staden.
Personligen funkar filmen som bäst när Bill Murray och Sigourney Weaver får störst utrymme tillsammans. Deras karaktärer Venkman och Dana blir romantiska ihop och försöker lappa ihop sin relation. Här är det småtrevligt och även lite roligt när Murray kör lite samma stil som i Groundhog Day (1993) när han försöker charma Andie MacDowell. Det är dock en klart mycket bättre film på alla sätt och vis. Detta är inte så tokigt och håller någorlunda samma klass som originalet, men ingen av dem är alltså särskilt bra.
3 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
2 - Musik
3 - Foto
--------------
14 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 5.5 alt. 6.0
IMDb: 6.6
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar