onsdag 1 april 2020

The Brothers Rico



Titel: The Brothers Rico / Mördare undanröjes
Genre: Kriminaldrama/Film-Noir
Land: USA
År: 1957
Regi: Phil Karlson
I rollerna: Richard Conte, Dianne Foster, Larry Gates, Lamont Johnson

Handling: Eddie Rico har tidigare skött bokföringen åt en stor maffiaboss, men har nu flyttat till Florida med sin fru där han driver ett framgångsrikt företag. Allt förändras när polisen börjar leta efter hans yngste bror Johnny och maffian erbjuder sig att hjälpa till att få ut honom ur landet.

Omdöme: Eddie Rico (Richard Conte) har två bröder, Gino och Johnny. Eddie driver numera en framgångsrik affärsverksamhet i Florida och han och hans fru Alice (Dianne Foster) väntar på att få adoptera ett barn då de inte lyckats få barn själva. Men just som livet leker får Eddie ett samtal från sin tidigare arbetsgivare - maffian. De ber om en tjänst och snart uppdagas att både federala agenter och maffiaorganisationen vill komma åt hans två bröder, i synnerhet Johnny (James Darren). Detta då han söks som vittne till ett brott han själv var inblandad i.



Eddie vill givetvis inte att hans bror ska fara illa och lyssnar på sin f.d. boss Sid Kubik (Larry Gates) som vill få ut Johnny ur landet. Samtidigt som frun väntar på att Eddie ska återvända så att de äntligen kan adoptera en pojke, försöker Eddie i en desperat jakt mot klockan att få reda på var Johnny håller hus. Eddies mamma och Johnnys svåger kan sitta på svaret, men de är ovilliga att hjälpa honom då de är rädda att Kubik sänt honom med falska löften. Eddie litar dock på Kubik som alltid behandlat honom väl och tagit hand om honom.



Richard Conte var en duktig skådespelare som jag alltid uppskattat. Han skulle senare i sin karriär vara med i The Godfather (1972), men det var under 40- och 50-talet han gjorde sig ett namn, inte minst inom noir-filmer som dessa. Även här är han klart stabil och trovärdig i rollen som Eddie Rico. En rolig sak som noteras i denna film är att han ofta låter som Burt Lancaster när han pratar, ibland som Charles Bronson.



Under stora delar av filmen är det Eddies jakt på att ta reda på var brodern håller sig gömd som utgör handlingen. När så Eddie närmar sig upplösningen får han det hett om öronen och hamnar i ett par tuffa situationer. Även om det inte blir till en riktigt laddad och sprakande film-noir så är den inte alls tokig. Den har tillräckligt mycket på gång för att väcka nyfikenhet rakt igenom. Det som kanske saknas är fler bra karaktärer vid sidan om Eddie. Det kommer och går en del intressanta, men ingen som riktigt sticker ut. Dessutom känns slutet lite väl hastigt plus att den absolut sista scenen känns pålagd. Kan mycket väl tänka mig att man ändrade slutet då det även känns lite konstigt klippt här.

4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0
IMDb: 6.8

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar