
Titel: Mon oncle / Min onkel
Genre: Komedi
Land: Frankrike/Italien
År: 1958
Regi: Jacques Tati
I rollerna: Jacques Tati, Jean-Pierre Zola, Adrienne Servantie, Lucien Frégis
Handling: Herr Hulots syster bor med sin familj i ett modernt helautomatiserat hus. Hennes man tycker att den omoderne herr Hulot har dåligt inflytande på deras lille son och skaffar därför herr Hulot ett arbete i sin fabrik.
Omdöme: Monsieur Hulot (Jacques Tati) lever ett bekymmerslöst liv med lägenhet högst upp i en fastighet. Han hämtar sin systerson från skolan och de har trevligt innan han tar honom hem till den hypermoderna villan där pojkens mor och far bor. Fadern Charles har själv designat huset med hjälp av finesser från fabriken där han är chef. Modern tar hand om huset som ska vara i perfekt skick för diverse gäster som kommer och går.

Man känner ganska tidigt att det är en gemytlig känsla att följa Hulot i hans vardag. Livet leker och även hundarna får vara med på ett hörn. Hundarna i området och familjens hund. Det är mycket som kretsar kring villan med diverse leksaker för de vuxna. Hulot är inte lika modern och Charles har svårt att acceptera svågern som han inte tycker är någon bra morbror eller förebild för sonen. Men att fixa jobb åt honom och få Hulot att skärpa till sig visar sig inte vara det enklaste.

Filmen kom att vinna Oscarn för bästa utländska film och jag kan tänka mig att den gick hem för sin enkelhet och universala humor. Det behövs nämligen inte särskilt mycket dialog för att ta sig igenom filmen. Däremot är det en film med en speltid på upp emot två timmar där det gott och väl hade räckt med 90 minuter. En del scener borde plockats bort och andra kunde kortats ner.

När filmen är som bäst småmyser man och ler en del, men aldrig så det är jättekul. Det är snarare smarta och genomtänkta saker, även om det i flera fall kunde ha bjudits på ännu lite till. Tati och hans Hulot är som en blandning mellan Charlie Chaplin, Jacques Clouseau och den lokala byfånen. Ibland är det smått genialt och man vill ha mer av det som funkar fint. Tyvärr alltså lite utdraget och inte samma fina höga nivå på allt. Men som helhet fler plus än minus och kul att se.
3 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 7.8
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar