söndag 28 juni 2020

Secret Window



Titel: Secret Window
Genre: Mysterium/Thriller
Land: USA
År: 2004
Regi: David Koepp
I rollerna: Johnny Depp, John Turturro, Maria Bello, Timothy Hutton

Handling: Mort Rainey är en framgångsrik författare. En dag dyker en man som kallar sig John Shooter upp och anklagar honom för att ha plagierat en av hans berättelser. Mort är övertygad om att allt kommer ordna sig så fort han får tag på tidskriften som visar att han skrev berättelsen först. Men det visar sig inte vara så lätt, och vem är egentligen denne underliga man?

Omdöme: Regissören David Koepp hade gjort Stir of Echoes (1999) innan han gjorde denna. Men han är nog mer känd som manusförfattare med manus till filmer som Jurassic Park (1993), Carlito's Way (1993) och Mission: Impossible (1996) innan dess. Här har han skrivit manuset som bygger på en historia av Stephen King.



Författaren Mort Rainey (Johnny Depp) har varit separerad från sin fru Amy (Maria Bello) i sex månader och han ska bara skriva på skilsmässopapperen för att fullborda skilsmässan. Men han älskar henne uppenbarligen fortfarande, trots att hon lever med en annan man, Ted (Timothy Hutton). Mort får dock annat att tänka på när en mystisk man dyker upp vid hans ensliga stuga. Mannen går under namnet John Shooter (John Turturro) och anklagar Mort för att ha plagierat hans berättelse. Då mannen visar att han menar allvar, måste Mort bevisa att han skrev den först. Snart börjar konstiga och skrämmande saker ske.



När man har att göra med Stephen King-berättelser får man vara beredd på både det ena och det andra. Med andra ord, det kan bli övernaturliga inslag och annat trams som förstör. Inte alltid, men ofta. Även om filmen hade setts en gång i tiden var det osäkert hur historien skulle arta sig. Om Mort skulle dras in i "den mörka sidan" med en massa övernaturligheter och fantasy. Skönt nog är det inte den typen av film utan mer av ett psykologiskt mysterium.



Johnny Depp får spela sin roll på ett sätt som påminner en del om rollen han spelade som bokdetektiven i den klart trevliga Polanski-filmen The Ninth Gate (1999). Den filmen och rollen är bättre än denna, men det är allt ett ganska trevligt mysterium vi får här också. Depp får gott sällskap av Turturro, Bello och Hutton och vi kan inte vara säkra på hur det ligger till förrän vi närmar oss slutet.



En sak som kunde gjorts bättre är om man visat mer av omgivningen runt Morts stuga. Skapa ännu mer stämning runt denna plats som känns som en bra skådeplats. Man får se en del, även följa med in i den närliggande staden där sheriffen och affärerna ligger till, men man hade velat ha lite mer. Istället blir det mest inne i hans stuga, vilket inte heller är helt fel. Något som annars är bra är att historien inte ballar ur och istället bjuder på en ganska bra avslutning som lämnar en lite nöjd, inte minst då det inte tar en övernaturlig utväg som alltså ofta kan vara fallet med Stephen King.

3 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 6.6

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar