
Titel: Private Benjamin / Tjejen som gjorde lumpen
Genre: Komedi/Krig
Land: USA
År: 1980
Regi: Howard Zieff
I rollerna: Goldie Hawn, Eileen Brennan, Armand Assante, Robert Webber, Harry Dean Stanton, Albert Brooks, Craig T. Nelson
Handling: Judy är lika söt som bortskämd. Men hon har otur när det gäller äktenskap. Hennes andre make dör i hennes armar på självaste bröllopsnatten. Judy får ett infall och tar värvning i armén, vilket visar sig vara lite mer krävande än hon räknat med.
Omdöme: Det här blev den tredje filmen med Goldie Hawn som fick en svensk titel som inleddes med "Tjejen som...". Detta efter att den föregående filmen Foul Play (1978) med den svenska titeln "Tjejen som visste för mycket" blev en succé i Sverige. Det blev sammanlagt sju filmer som fick svenska titlar med "Tjejen som..." fram till 1987 med Overboard (1987), även känd som "Tjejen som föll överbord" som den sista. Filmerna hade dock inget gemensamt, mer än Goldie Hawn.

Judy Benjamin (Goldie Hawn) gifter sig för andra gången och livet leker. Äntligen kan hon koppla av och vara hemmafru som hon alltid drömt om. Men när hennes make Yale Goodman (Albert Brooks) går och dör på deras bröllopsnatt, får hon tänka om. Då hon inte är van vid att klara sig själv och inte direkt kan något, övertalas hon att gå med i armén. Bilden hon fått uppmålad av sin rekryterare sergeant Jim Ballard (Harry Dean Stanton) visar sig vara långt ifrån verkligheten. Det gör att hon per omgående hamnar snett hos kapten Doreen Lewis (Eileen Brennan) som har hand om den kvinnliga gruppen aspiranter.

Något som slår en med filmen är att den första halvan påminner en hel del om många andra krigsfilmer där huvudpersonen går igenom "boot camp", träningslägret. I många avseenden har filmen även likheter med Stripes (1981) som kom året efter, fast med manliga huvudpersoner istället. I båda fallen hamnar huvudpersonen i Europa under andra halvan av filmen. För Judy Benjamins del blir det en romans med fransmannen Henrí Trémont (Armand Assante) som för henne till Europa, och en bra tjänst inom armén.

Filmen blev trefaldigt Oscarsnominerad för bästa kvinnliga huvudroll (Goldie Hawn), bästa kvinnliga biroll (Eileen Brennan) samt bästa manus. Goldie Hawn, som hade vunnit en Oscar för Cactus Flower (1969), producerade filmen som blev en succé och var bland de tio mest sedda filmerna på de nordamerikanska biograferna. Hon är allt duktig här och har både en naturlig stil och charm som passar bra med humorn. Även om det inte blir jätteroligt så funkar det för stunden.

3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
15 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 6.0 alt. 6.5
IMDb: 6.2
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar