
Titel: The Four Seasons / Fyra årstider
Genre: Drama/Komedi
Land: USA
År: 1981
Regi: Alan Alda
I rollerna: Alan Alda, Carol Burnett, Len Cariou, Jack Weston, Rita Moreno, Sandy Dennis, Bess Armstrong,
Handling: Tre välbärgade medelålderspar tar semester tillsammans under våren, sommaren, hösten och vintern. Längs vägen behandlas medelålderskris, äktenskap, föräldraskap och vänskap.
Omdöme: Efter två TV-filmer var det dags för "MASH"-skådisen Alan Alda att göra långfilmsdebut, och vilken succé det blev. Fyra Golden Globe-nomineringar och bland de tio filmerna som spelade in mest pengar i Nordamerika under 1981. Det är högst tveksamt om den här typen av film skulle kunna vara bland de mest inkomstbringande filmerna om den kom idag med tanke på att topplistorna domineras av storfilmer. Möjligtvis i Europa, men inte i Nordamerika.

Alan Alda har regisserat, skrivit manuset och spelar huvudrollen i en film som tar oss genom de fyra årstiderna tillsammans med en grupp vänner. Det är paren Jack Burroughs (Alan Alda) och Kate (Carol Burnett), Nick Callan (Len Cariou) och Anne (Sandy Dennis) samt Danny Zimmer (Jack Weston) och Claudia (Rita Moreno). Under den första semestern på våren avslöjar Nick att han tänker lämna Anne efter 21 års äktenskap. Från sommaren har han en ny kvinna i sitt liv, Ginny (Bess Armstrong).

Dynamiken förändras i den sammansvetsade gruppen vänner i och med Ginnys intåg, vilket inte är så konstigt. Vad som var en avslappnad och harmonisk stämning i gruppen där de kunde prata om allt och umgås avslappnat, förändras. Förändras då de har svårt att acceptera att Nick lämnat Anne som de gillar. De gillar förvisso även Ginny, men de kan inte förlåta Nick vilket kommer följa med dem under kommande årstider då stämningen i gruppen blir allvarligare.

Vad som börjar gemytligt och trevligt blir lite allvarligare än väntat. Inte så det handlar om liv och död, det finns fortfarande humor och en del värme längre fram. Men det inleds nog ändå starkare under våren. Till tonerna av Antonio Vivaldis musik följer vi vänskapen och äktenskapen som går igenom toppar och dalar.

Det är genomgående bra prestationer och ett vuxet drama, faktiskt lite som The Big Chill (1983) om man tänker efter, fast där de inblandade här är något äldre. Överlag blir det småtrevligt men personligen hade jag gärna sett att det varit mysigare och mer som det inledde än som det utvecklades.
4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 6.5
IMDb: 6.9
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar