
Fred Zinnemann räknas av många som en av de stora. Det är svårt att säga emot när man ser hur många Oscarsnomineringar och vinster flera av hans filmer plockade hem. Han själv vann hela fyra Oscars och Oscarsnominerades sammanlagt tio gånger. Men Oscarsvinster och nomineringar betyder inte alltid att det är filmer som faller en i smaken. Även om det inte alltid är favoritfilmer så uppskattas flera av hans filmer.
På topp fem hittar vi idel klassiker, varav de två översta platserna också gillas lite mer än de övriga. Men samtliga är det klassfilmer.

Plats #5
Julia (1977)


Klassisk Oscarsfilm med bra prestationer, något långsamt berättad men som kommer igång under andra halvan.
Plats #4
From Here to Eternity (1953)


En hyllad klassiker och flerfaldigt Oscarsbelönad. Många intriger bland karaktärerna vi följer. Bra, men inte en jättefavorit.
Plats #3
The Man for All Seasons (1966)


Kostymdrama som bygger på en pjäs. Många minnesvärda prestationer och flera intriger. Älskas inte, men uppskattas. Klassisk matinékänsla.
Plats #2
High Noon (1952)


En av de mest välkända västernklassikerna ser Gary Cooper och Grace Kelly. Finns mycket att gilla här, även om det tyvärr finns en svaghet och det är musiken av Dimitri Tiomkin.
Plats #1
The Day of the Jackal (1973)


En klassiker som följer Schakalen, en lönnmördare som anlitas och planerar att utföra ett uppmärksammat dåd. Spännande på ett sätt där man vill att boven ska lyckas och klara sig.

Totalt har 9 filmer setts av Fred Zinnemann:
The Seventh Cross (1944)
The Search (1948)
Act of Violence (1949)
High Noon (1952)
From Here to Eternity (1953)
The Nun's Story (1959)
The Man for All Seasons (1966)
The Day of the Jackal (1973)
Julia (1977)
Totalt snittbetyg på samtliga filmer (av 5.00) = 3.22

MY TOP 5
SvaraRadera01) - The Day of the Jackal (1973) - 4/5
02) - From Here to Eternity (1953) - 4/5
03) - Act of Violence (1948) - 3,5/5
04) - The Sundowners (1960) - 3/5
05) - High Noon (1952) - 3/5
Haven't Seen
All the Rest
Quite an interesting director, even though I might not love all of his films.
RaderaMight give The Sundowners a look one of these days.