torsdag 1 oktober 2020

#Alive



Titel: #Saraitda / #Alive
Genre: Action/Drama/Skräck
Land: Sydkorea
År: 2020
Regi: Cho Il
I rollerna: Yoo Ah-in, Park Shin-Hye, Lee Hyun-wook, Jeon Bae-soo

Handling: Ett otäckt virus härjar i staden. En ensam ung man sitter inlåst i sin lägenhet utan möjlighet att söka hjälp - och försöker desperat hitta ett sätt att ta sig ut.

Omdöme: Det är inte varje dag man ser en koreansk zombiefilm, även om det inte är den första. Train to Busan (2016) var t.ex. omtyckt av många. Men i ärlighetens namn är zombiegenren som sådan inte någon favorit, vilket land den än kommer från. Visst kan det funka och vara underhållande, som Dawn of the Dead (2004) och 28 Days Later (2002). Personligen uppskattar jag nog genren som mest när den har humor, som Day of the Dead (1985) och Return of the Living Dead (1985).



Oh Joon-woo (Yoo Ah-in) är en blonderad korean, en ung man som vaknar upp ensam i lägenheten. Resten av familjen har åkt utan honom eftersom han sover sent på dagarna då han är uppe och spelar spel om nätterna. Denna dag upptäcker han att allt inte står rätt till där ute. På nyheterna talar de om ett virus som snabbt sprider sig runt landet och värst är det i storstäderna. Inte tänker han gå utanför dörren med tanke på de zombieliknande varelserna han ser nedanför fönstret. Men hur länge kan han isolera sig när han har begränsat med vätska och föda? Kan räddningen komma utifrån, kanske från någon granne i en av alla lägenheter runt om komplexet?



Det är inget spektakulärt man bjuds på, men det är långt ifrån det sämsta man sett, speciellt inom zombiegenren. Det känns som man gjort ganska mycket med små medel. Och skönt nog har man hållit effekterna relativt nedtonade istället för att dra på med en massa halvtaskiga dataeffekter som lätt kan bli den enkla utvägen i filmer som dessa. Så mycket humor får man inte, även om vår huvudperson ska vara lite småkorkad vilket givetvis ger några halvroliga ögonblick. Skrämmande blir det aldrig, utan snarare lite lättsam underhållning för stunden. Med det sagt är det tillräckligt seriöst för att vara värt en titt.

3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
15 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5
IMDb: 6.2

2 kommentarer:

  1. Helt ok rulle men börjar bli lite trött på zombies vid det här laget

    SvaraRadera
    Svar
    1. Instämmer, helt ok men zombies är inte det första jag behöver se ;)

      Radera