
Titel: Ilsa: She Wolf of the SS / Ilsa: Honvargen från SS
Genre: Drama/Skräck/Krig
Land: Kanada
År: 1975
Regi: Don Edmonds
I rollerna: Dyanne Thorne, Gregory Knoph, Tony Mumolo, Maria Marx
Handling: Koncentrationslägerföreståndarinnan och SS-läkaren Ilsa vill bevisa att kvinnor kan utstå mer smärta än män, genom olika experiment, det ena grymmare än det andra.
Omdöme: Denna exploitation- och sleaze-fest är en kultfilm man länge varit nyfiken på. Inte för att man trott att den skulle vara direkt bra, men mer för att se vad det egentligen är för något man "missat" i alla dessa år. Vi får träffa Ilsa (Dyanne Thorne) som efter att ha haft sex med vad som visar sig vara en manlig fånge ger order till två kvinnliga fångvakter och assistenter att föra bort honom. Det är dags att kastrera honom då han inte lyckats tillfredsställa henne, eller något liknande. Ilsa kallas för svarta änkan då hon älskar att utföra diverse experiment på fångarna som oftast aldrig ses igen.

Ja, man har inte varit blyg med att dra på för fulla muggar vad gäller tortyr och nakenhet. Det blir som en slags orgie i att försöka vara så sleazigt som möjligt. Sleazefaktorn får utan tvekan toppbetyg, den saken är säker. Det blir även ganska grafiskt vad gäller experimenten som går ut på tortyr och att skapa smärta. Men de säger sig även vilja "hjälpa tredje riket" och dess soldater genom diverse experiment på fångarna. Det hela lär vara baserat på riktiga experiment som utfördes av nazisterna, något som framgår av varningstexten i början av filmen.

Kan inte direkt påstå att det skulle vara en bra film, för det är det inte. Stundtals tänker man på australiensiska tv-såpan "Kvinnofängelset", även om detta är desto intressantare. Skådespelarna är samtliga undermåliga och även om produktionen inte är dålig så märks det att man inte lagt ner så mycket tid på annat än att göra det hela sliskigt och grafiskt motbjudande, plus gott om nakenhet.

Filmen är på drygt 90 minuter, men redan efter halva speltiden börjar man undra om filmen snart ska sluta då det inte finns så mycket mer att få ut. Men man mjölkar ut lite till och lägger in ett flyktförsök för att dra ut på tiden.

Roligast med filmen blir utan tvekan att följa Dyanne Thorne som Ilsa. Sexbomben traskar runt i sin naziuniform och styr och ställer där på koncentrationslägret. Ilsa hittar en fånge som kan tillfredsställa henne samtidigt som hon fortsätter med sina sadistiska experiment.

När allt är sagt och gjort kan man inte säga att man blivit besviken, men samtidigt är det ju inte direkt bra. Man får ta det för vad det är. Vad som ändå uppskattas är att det hela gjorts på ett seriöst sätt och inte som en komedi. Det gör att det finns en del av värde här, främst i sleaze-väg. Inget man suktar efter att se mer av, även om det kom tre till filmer om Ilsa med Dyanne Thorne.
1 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
2 - Foto
--------------
11 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 5.5
IMDb: 5.1
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar