
Titel: In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror
Genre: Dokumentär
Land: Storbritannien/USA
År: 2019
Regi: David A. Weiner
Handling: En utforskning av 80-talets skräckfilmer genom skådespelarnas, regissörernas, producenternas och effektmakarnas perspektiv, och deras inverkan på samtida film.
Omdöme: En dokumentär på nästan 4.30 (!), men det är svårt att slita sig när man väl börjat titta. Planen var egentligen att dela upp titten i två sittningar, men det blev att ta sig igenom hela med korta pauser istället.

Med tanke på att man har en så pass lång speltid hade man trott att man skulle bjudas på en djupdykning bland en massa filmer, kända som mindre kända titlar. Givetvis går man igenom en hel del, men man går inte riktigt på djupet som väntat.

Dokumentären väljer att ta sig igenom varje årtal mellan 1980-89. Där tar den upp mellan 6 och 13 filmer per år, av blandad kvalité. Mellan varje år tar man upp diverse teman och frågeställningar. Längre in dyker även uppföljarna upp, inte minst till Halloween, Friday the 13th och A Nightmare on Elm Street. Hade väl personligen föredragit att man tagit med lite andra titlar än alla dessa uppföljare. Men då Michael, Jason och Freddy är de tre mest ikoniska figurerna från 80-tals skräckfilmen, är det inte så konstigt.

Man har gjort det lite lättare för sig genom att främst ta upp filmerna som de intervjuade har koppling till. Därför dyker flera uppföljare upp och även vissa regissörers verk mer än andras. Givetvis är det svårt att få med allt och det är inte så konstigt att man valt att främst ta med det som de intervjuade var med och skapade på ett eller annat sätt.

För egen del är det svårt att inte gilla det här, även om jag kan tycka att skräckfilmer rent generellt är väldigt ojämna. Dokumentären tar upp några av de bästa, men även en hel del som man inte sett och som inte lockar. Inte många osedda titlar som lockade, vilket var något man hade hoppats på. Men det finns så mycket att välja bland att det inte kan vara lätt att sätta ihop något sånt här. Det blir en fin hyllning till ett viktigt årtionde för skräckfilmen som är väl sevärt för filmälskare, även om det fanns mer att hämta här.
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 7.5
IMDb: 8.0
Tackar för tipset. Ska ge den en chans.
SvaraRaderaDet var kul att ta sig igenom och är man intresserad/gillar man 80-tals skräckisar är det en dokumentär att se.
Radera