lördag 12 december 2020

Mr. Smith Goes to Washington



Titel: Mr. Smith Goes to Washington / Mr. Smith i Washington
Genre: Drama/Komedi
Land: USA
År: 1939
Regi: Frank Capra
I rollerna: James Stewart, Jean Arthur, Claude Rains, Edward Arnold

Handling: En nyinvald, idealistisk senator från landet far till Washington och måste plötsligt kämpa en hård och ensam kamp mot cyniska politiker som gör allt för att förstöra och ruinera hans karriär.

Omdöme: Denna klassiker gav James Stewart hans första av fem Oscarsnomineringar. Han spelar den oförstörda och idealistiska Jefferson Smith som blir utvald av politikerna som styr hans stat att bli ny senator i Washington. Han har ingen politisk bakgrund men är intresserad och mycket kunnig vad gäller USA:s historia och presidenter. Han har hjälp av senator Joseph Paine (Claude Rains) som Jefferson ser upp till då han var god vän till hans far och som hans far kallade för den bästa man han någonsin träffat.



När det visar sig att ledande män i Jeffersons stat styr senator Paine, får Jefferson det hett om öronen. Jefferson var bara tänkt att bli en marionett som gör vad han blir tillsagd, men visar sig ha en egen agenda som han vill få igenom i senaten. Han blir snabbt motarbetad och smutskastad av de sina egna. Med hjälp av sin assistent Saunders (Jean Arthur) bestämmer sig Jefferson för att kämpa för rättvisa och för att försöka rentvå sitt namn, kosta vad det kosta vill.



När filmen sågs för länge sen var det en film som kanske inte riktigt levde upp till förväntningarna. När den nu ses om har åsikten inte direkt förändrats. Det är ingen dålig film, men den tappar alltför mycket under filmens sista halvtimme. Det blir nu lite för upprepande, något för patriotiskt och propagandaaktigt när Jefferson talar inför senaten och vägrar ge upp ordet.



James Stewart är som vanligt bra, mycket bra. Han känns ung här, vilket han var men inte så ung, runt 30 år. Han och filmen funkar som bäst när Jefferson är grön, när han är ovetandes om hur smutsig politiken är. Filmen har både värme och humor under stora delar, men blir mer cynisk och förlorar mycket av det som funkade. Andra halvan, inte minst sista halvtimmen blir därför lite seg. Även om det är en klassiker att se så blir den i mina ögon inte vad den kunde ha blivit.

4 - Skådespelare
4 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
18 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0 alt. 7.5
IMDb: 8.1

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar