onsdag 29 september 2021

Verónica



Titel: Verónica
Genre: Drama/Skräck
Land: Spanien
År: 2017
Regi: Paco Plaza
I rollerna: Sandra Escacena, Bruna González, Claudia Placer, Ana Torrent

Handling: Under en månförmörkelse går Verónica och hennes två vänner ner i källaren på sin skola med en Quija-bräda för att kalla fram sin döde pappas ande. Glaset spricker mitt i deras seans och Verónica hamnar i en trans och tuppar av, vilket skrämmer hennes vänner. När hon vaknar upp så minns hon inget men hon börjar märka förändringar när hon är hemma, som om någon eller något döljer sig i mörket.

Omdöme: Vad vi har här är en spansk film som likt The Conjuring-filmerna tagit fram ett dokumenterat övernaturligt fall. Det hela utspelar sig under tre dagar i juni 1991. I själva verket utspelade sig händelserna över en 6 månaders period, men det har alltså komprimerats till tre dygn. Den andra ändringen är att huvudpersonen var 18 år medan hon här i filmen endast är 15 år gammal.



Verónica (Sandra Escacena) är en 15-årig tjej som har tre yngre syskon som hon dagligen tar hand om. Detta då ensamstående mamman Ana (Ana Torrent) driver en bar som gör att hon sällan är hemma. Verónica är en bra syster, men hon saknar sin pappa som dött. Därför bestämmer hon sig tillsammans med två skolkamrater att smyga ner i källaren på skolan med Ouija-bräda för att ha en seans. Det visar sig trigga en levande mardröm för Verónica.



Säga vad man vill om seanser och liknande, om man tror på sånt eller inte, det kan skapa ganska kuslig stämning om det görs rätt. Ett bra exempel är klassiska The Changeling (1980) där det är en del av historien, även om det kanske inte har en lika framträdande roll som i den här filmen. Eller rättare sagt, på ett annat sätt. Här är det inte lika övertygande, men det leder fram till en del smått obehagliga situationer och scener längre fram.



Regissören Paco Plaza visar sig ha gjort [Rec] (2007), men även Quien a hierro mata / Eye for an Eye (2019). Förstnämnda är en ganska tät skräckfilm medan den andra var en ok dramathriller. I detta fall är det ett drama blandat med gott om skräckinslag där det kanske aldrig blir direkt bra, men alltså lite kusligt på sina håll. Den lyckas ge ett par kalla kårar och rysningar när den får till det. Samtidigt är de övernaturliga inslagen allt som oftast inte direkt skrämmande, men den tar sig mot slutet med några intensiva ögonblick.

3 - Skådespelare
2 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
14 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.0
IMDb: 6.2

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar