onsdag 15 december 2021

Antlers



Titel: Antlers
Genre: Drama/Mysterium/Fantasy/Skräck
Land: USA/Mexiko/Kanada
År: 2021
Regi: Scott Cooper
I rollerna: Keri Russell, Jesse Plemons, Jeremy T. Thomas, Graham Greene

Handling: I en isolerad stad i Oregon upptäcker en småstadslärare och hennes bror, den lokala sheriffen, att en ung elev bär på en skrämmande hemlighet.

Omdöme: Med filmerna Crazy Heart (2009), Out of the Furnace (2013), Black Mass (2015) och Hostiles (2017) innanför bältet, var det dags för Scott Cooper att testa på något nytt med denna skräckhistoria. Det är producerat av Guillermo del Toro som är desto mer familjär med filmens tema.



Mystiska saker börjar ske i en liten stad i Oregon. Två män som håller på med knarktillverkning i en nedlagd gruva blir attackerade av något i gruvan. Pojken Lucas (Jeremy T. Thomas) är son till den ena mannen och uppvisar snart oroväckande tecken i skolan i form av skrämmande teckningar. Skolfröken Julia (Keri Russell) som själv gått igenom ett trauma som ung, känner igen signalerna och försöker hjälpa Lucas.



När en rad människokroppar påträffas på lite olika ställen, slitna i stycken, får den lokale sheriffen Paul (Jesse Plemons) fullt upp med att försöka ta reda på vad som ligger bakom. Paul är även Julias bror och tillsammans försöker de komma till botten med vad som sker i deras lilla samhälle. Lucas verkar sitta på svaren de söker.



Det är god stämning som byggs upp under filmens gång. Oregon gör sig bra på film och musiken skapar oftast en tät stämning som ger känslan av att allt inte står rätt till. Filmens styrka ligger helt klart i stämningen som genomgående håller en bra nivå.



Tyvärr har filmen lite svårare att övertyga med monsterbiten. Det är ett mytologiskt fantasymonster som den gamle sheriffen tillika indianen Warren Stokes (Graham Greene) kommer på spåren. Han berättar om sina misstankar och myten om monstret. Problemet är att varken polisen eller någon annan verkar ta faran på allvar, vad det än är de har att göra med. Man tycker att de flera dödsfallen borde få dem att kalla på hjälp, men nej, alla vill leka hjältar eller så agerar de bara korkat.



Runt halva filmen funkar helt ok när mystiken och spänningen ökar. Men vi som tittar vet ju redan tidigt vad vi har att göra med. Och efter halva filmen får vi se monstret i aktion. Efter det försvinner mystiken för vår del samtidigt som läraren och sheriffen famlar i mörker ett bra tag till. Stämningen finns fortfarande där nästan hela vägen fram till slutet, men spänningen försvinner.



När vi så når upplösningen och den sista striden blir det inte särskilt bra. Vi bjuds inte på något nytt och filmen har svårt att engagera när det väl kommer till kritan. Tycker man märker att regissören kan sina grejer när det gäller inramningen, det runt omkring. Men skräckgenren lyckas inte särskilt bra. Det största problemet är ändå att vi får se monstret alldeles för tidigt och att det inte är skrämmande eller bra. Varken monstret i sig eller effekterna.

3 - Skådespelare
2 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
15 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.0
IMDb: 6.2

2 kommentarer:

  1. Håller med, socialrealismen var betydligt bättre än skräckelementen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Precis, det var lite synd. Gillade ändå inramningen med stämningen så länge man höll sig undan skräckelementen.

      Radera