Titel: C'mon C'mon
Genre: Drama
Land: USA
År: 2021
Regi: Mike Mills
I rollerna: Joaquin Phoenix, Woody Norman, Gaby Hoffmann, Scoot McNairy
Handling: Den bohemiske radioprataren Johnnys privatliv har stagnerat trots en försiktigt blomstrande karriär. När han med kort varsel tackar ja till att ta hand om sin nioåriga systerson Jesse, medan systern Viv tampas med sin make Pauls ohälsa, får hans liv en välbehövlig nytändning.
Omdöme: Johnny (Joaquin Phoenix) reser landet runt och intervjuar ungdomar och barn till sitt radioprogram. Efter att ha varit i Detroit beger han sig till Los Angeles där systern Viv (Gaby Hoffmann) bor med 9-årige sonen Jesse (Woody Norman). Viv står inför en familjeangelägenhet då maken Paul (Scoot McNairy) behöver hjälp med sin psykiska ohälsa.
Farbror Johnny får nu en chans att bekanta sig med systersonen Jesse under ett par dagar. Johnny märker att Jesse är underbar men även en handfull och har för sig en del konstigheter. När Viv behöver mer tid att ta hand om Paul, bestämmer sig Johnny för att ta med Jesse till New York där han aldrig tidigare varit.
Det kändes som det kunde bli en mysig och fin film och lite av en road-movie där de tar sig runt till olika platser runt om USA. En road-movie blir det inte riktigt, men de beger sig till en del platser tillsammans. Främst handlar det om att spendera tid och lära känna varandra bättre under en svår period i familjens liv.
Joaquin Phoenix behöver man inte oroa sig för, han kan det här med att spela olika typer av roller. Efter sin Oscarsvinnande prestation i Joker (2019) är detta i princip raka motsatsen. En desto mer vardaglig och normal karaktär som har sina problem, men också är en godhjärtad farbror till sin systerson som behöver en hel del uppmärksamhet.
Woody Norman visar sig vara en bra partner till Phoenix när de gör sin resa ihop. Med tanke på att han är en brittisk pojke övertygar han som amerikan. Känns ibland lite lillgammal, men det är också en del av hans rollkaraktär.
Skulle väl inte kunna påstå att filmen varken är vacker, griper tag i en eller känns så speciell någon gång egentligen. Den puttrar helt enkelt på och låter oss följa med dessa två samtidigt som Viv är i ständig kontakt med dem via telefon när de båda behöver support på olika sätt. Även med en del socialpolitiska inslag i form av intervjuerna som Johnny genomför. En helt ok film men inget extraordinärt.
4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt
Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 7.9
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar