Titel: Médecin de nuit / The Night Doctor
Genre: Drama/Kriminalare/Thriller
Land: Frankrike
År: 2020
Regi: Elie Wajeman
I rollerna: Vincent Macaigne, Pio Marmaï, Sara Giraudeau, Sarah Le Picard
Handling: En läkare försöker frigöra sig från det stressiga arbetet med att behandla narkomaner, hemlösa och utblottade i svåra områden på natten.
Omdöme: Mickaël (Vincent Macaigne) har försatt sig själv i en prekär situation. Hans nattarbete som jourhavande läkare när han kör runt i familjens Volvo på Paris gator börjar tära på äktenskapet med Sacha (Sarah Le Picard). Han gör även en björntjänst åt sin kusin Dimitri (Pio Marmaï) som driver ett apotek genom att skriva ut narkotikabetraktat läkemedel åt Dimitris pundarbekanta. Som om det inte vore nog har Mickaël ett förhållande med Dimitris flickvän Sofia (Sara Giraudeau).
Detta är natten då något måste ge vika då det börjar bli en ohållbar situation. Mickaël försöker göra det rätta och se till att äktenskapet prioriteras, inte minst för de två unga döttrarnas skull. Men att bara bli fri från allt är inte så enkelt. Dessutom har han en mängd olika hembesök hos diverse patienter som bara ökar stressen.
Lite liknande upplägg som en annan fransk film i Une nuit (2012). I det fallet har vi en polis som patrullerar Paris gator om natten och får ta itu med de hopande problemen. Här är det alltså en läkare som försöker göra det rätta, men som hamnat i kriminella miljöer tack vare sin kusin. Men givetvis har han även sig själv att skylla, inte minst med affären han har med Sofia.
Inte så tokigt det här. Man förstår att det inte kan sluta helt lyckligt för Mickaël som hamnat i skiten. Man får även en föraning om att något ligger i luften tack vare den klart stämningsfulla musiken, inte minst då Mickaël kör runt i sin Volvo i natten. Klientelet är inte det bästa och inte blir det bättre av att kusinen lovar pundarna något Mickaël inte gått med på.
Denna runt 80 minuter långa film känns inte stressad trots sin relativt korta speltid. Det utspelar sig alltså under en och samma kväll och natt så en del utfyllnad blir det på sina håll, inte minst med hembesöken som sällan bjuder på något utöver det vanliga. Det hettar till ibland, men aldrig så att man skulle sitta som på nålar.
3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
4 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt
Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.5 alt. 7.0
IMDb: 6.6
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar