onsdag 12 januari 2022

Verdens verste menneske / The Worst Person in the World



Titel: Verdens verste menneske / Världens värsta människa / The Worst Person in the World
Genre: Drama/Komedi/Romantik
Land: Norge/Frankrike/Sverige/Danmark
År: 2021
Regi: Joachim Trier
I rollerna: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum, Maria Grazia Di Meo

Handling: Den avslutande delen av Joachim Triers Oslo-trilogi (Reprise & Oslo, 31 augusti) följer en kvinna genom romantiska relationer, vänskap, karriär och familj. En film om kärlek och att finna mening.

Omdöme: I 12 kapitel, plus prolog och epilog, berättas historien om Julie (Renate Reinsve) som lever i Oslo. Hon börjar som läkarstuderande eftersom hennes betyg var tillräckligt bra, men upptäcker att det inte är det hon vill hålla på med. Hon vill hålla på med psykologi, så hon hoppar över på det. Nej vänta nu, det var inte heller vad hon ville hålla på med så hon väljer att införskaffa kamerautrustning för sitt studielån för att kunna fotografera. Det slutar med att hon börjar jobba i en bokaffär för att kunna betala av studielånet.



Julie har inte fyllt 30 än och är uppenbarligen inte klar över vad hon vill eller vem hon är. Så träffar hon Aksel (Anders Danielsen Lie), en serietecknare och författare som är något äldre i 40-års åldern. De känner att de är rätt för varandra och han vill ha barn med Julie, men hon tvekar. Hon har ju inte gjort allt hon vill och är inte säker på att hon vill ha barn, än.



Joachim Trier hade tidigare regisserat Reprise (2006), Oslo, 31. August (2011), Louder Than Bombs (2015) och Thelma (2017), filmer som uppskattas, speciellt hans norska filmer. Hade därför hoppats på att få en liknande känsla med den här filmen, men den uppskattas inte lika mycket som de flesta av hans tidigare filmer.



Det är en ganska ärlig och realistisk inblick i en persons relationer och att försöka hitta sig själv. Titeln får en att tro att det kommer handla om en dålig person, men det är inte ens säkert att titeln handlar om Julie. Dessutom kan man tro att filmen är en komedi eller en rom-com, men det är ganska långt ifrån sanningen. Visst är det stundtals en del humor, men det är också en allvarlig blick på relationer och hur snabbt saker och ting kan förändras i ens liv och runt omkring en.



En viktig del med filmen som jag tror gör att jag inte riktigt uppskattar den fullt ut, är att Julie är som hon är och gör vad hon gör. Visst, hon är bara mänsklig och det är ok. Ingen är perfekt. Men när jag ser en film vill jag gärna känna för personen i fråga, det är ganska viktigt för att filmen ska greppa tag i en. Här blir det inte direkt så.



Det är en sak att Julie inte riktigt vet vad hon vill, det är bara naturligt. Men när hon vid ett senare tillfälle anklagar någon annan i sin närhet för något liknande och beter sig allmänt otrevligt är det svårt att fatta tycke för henne. Samma sak när personen i fråga lovordar henne så anklagar hon istället. När någon plockar fram droger är hon den första att hoppa på och testa. Visst, alla är olika och hon är som sagt bara mänsklig, men det är saker som inte vinner många sympatier hos mig filmen igenom.



Filmen är definitivt sevärd och gör en hel del bra. Har man sett Joachim Triers tidigare filmer vet man att han kan sina grejer. Manuset har han skrivit tillsammans med sin vanliga kollaboratör Eskil Vogt och det är ett genomarbetat manus som bjuder på en hel del under de 12 kapitlen. Kan dock tycka att de kanske valt att göra historien lite för vardagsinriktad istället för att fånga lite mer filmmagi som jag tycker kommer fram i de flesta av hans tidigare filmer.

4 - Skådespelare
3 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
17 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0
IMDb: 8.1

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar