Titel: Boiling Point
Genre: Drama
Land: Storbritannien
År: 2021
Regi: Philip Barantini
I rollerna: Stephen Graham, Vinette Robinson, Alice Feetham, Jason Flemyng
Handling: En titt in i ett restaurangköks hårda värld där en köksmästare pressar sitt team till gränsen på årets mest hektiska dag.
Omdöme: Om man inte vet vad det här är för typ av film skulle man kunna likna det vid en blandning mellan den klart trevliga amerikanska restaurangfilmen Dinner Rush (2000) och den brittiska entagningsfilmen Locke (2013). Det är nämligen en film i restaurangmiljö och allt är filmat i en enda tagning, något jag inte visste på förhand. Efter ett par minuter utan klipp börjar man tänka på det och efter ett tag förstår man att det nog blir en entagningsfilm, spännande.
Köksmästaren Andy Jones (Stephen Graham) driver en framgångsrik restaurang tillsammans med bl.a. hovmästaren Beth (Alice Feetham) som leker chef för stället då hennes far är delägare tillsammans med Andy. Andys högra hand och viktigaste medarbetare är kocken Carly (Vinette Robinson) som tar hand om det mesta som Andy och de övriga inte hinner med eller försummar.
Carly har blivit erbjuden mer i lön att jobba på annat håll och kan endast stanna om Andy hjälper henne få löneökning med hjälp av Beth. En Beth som är illa omtyckt av samtliga på restaurangen då hon fattar konstiga beslut och behandlar personalen som boskap. Denna kväll kommer känslorna att koka då restaurangen är överbokad (p.g.a. fel av Beth) plus att Andys mentor och en matkritiker överraskande dyker upp, något som sätter extra press på köket och de övriga medarbetarna.
Det är ingen tvekan om att det är skickligt och imponerande att lyckas filma det här i en enda lång tagning på 90 minuter. Många karaktärer, en hel del som händer och samtidigt laga mat, servera, prata med gästerna, ta emot beställningar och flera intriger som sker inte minst i köket. Man hade planerat att filma 8 tagningar på 4 dagar, men p.g.a. det förvärrade läget med Covid-pandemin bestämde man sig för endast 4 tagningar på 2 dagar. Det blev till slut den tredje tagningen som användes.
Det må inte vara en lika bra och trevlig film som Dinner Rush (2000), men bättre än entagningsfilmen Locke (2013). Däremot har den en bit upp till Victoria (2015) som förmodligen är den bästa filmen filmad i en tagning som setts. Detta är en högst sevärd och pulshöjande film i restaurangmiljö med två bra prestationer av Stephen Graham och Vinette Robinson.
4 - Skådespelare
4 - Handling
4 - Känsla
3 - Musik
3 - Foto
--------------
18 - Totalt
Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0 alt. 7.5
IMDb: 7.6
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar