fredag 11 februari 2022

Kimi



Titel: Kimi
Genre: Kriminaldrama/Thriller
Land: USA
År: 2022
Regi: Steven Soderbergh
I rollerna: Zoë Kravitz, Byron Bowers, Rita Wilson, Erika Christensen

Handling: En agorafobisk Seattle-tekniker avslöjar bevis på ett brott.

Omdöme: Angela Childs (Zoë Kravitz) jobbar hemifrån i Seattle som tekniker med att analysera fel i röstkommandon med den nya röstaktiverade virtuella assistenten kallad för Kimi. Angela, som har torgskräck vilket inte direkt gjort saken bättre under Covid-pandemin, hör något oroväckande på en ljudinspelning. Hon misstänker att ett allvarligt brott begåtts och försöker dels göra företaget hon arbetar för uppmärksamma på det hela, dels själv ta reda på mer om vem det kan handla om och samla in mer bevismaterial.



Steven Soderbergh regisserar med relativt små medel denna thriller som under halva filmen helt och hållet utspelar sig i Angelas lägenhet i Seattle. Hon har koll på sina grannar i huset mitt emot och en del av grannarna har koll på henne. Det byggs upp en Hitchcock-atmosfär där Rear Window (1954) kommer upp i tankarna. Snart övergår det lite mer åt Blow Out (1981)-hållet då ljudupptagningarna analyseras.



En sak som tidigt känns rätt och inte minst skapar Hitchcock-känsla är musiken av Cliff Martinez som tidigare bl.a. gjort bra musik till Drive (2011) och flera Steven Soderbergh-filmer. Utan tvekan så att hans musik är filmens styrka. Lite synd då att filmen inte lyckas vara på samma fina nivå, vilket musiken hade förtjänat.



Något som blir tydligt under filmens gång är att vi inte har några sympatiska karaktärer att följa. Angela lider av mentala problem, inte bara torgskräcken. Man kan fortfarande vara sympatisk även om man har personliga problem, men så är inte fallet här. Alla hon har kontakt med är otrevliga, så det kanske inte är så konstigt att hon är som hon är. Kanske så samhället ser ut under Covid-pandemin. Den enda som visar sig vara hygglig är grannen Kevin (Devin Ratray) som håller ett öga på Angela från grannhuset.



Det är inte någon tokig historia man har att göra med, men det är samtidigt inte något direkt nytt. Det skulle väl vara lite av de tekniska aspekterna som Angela jobbar med. Längre in blir det lite av Enemy of the State (1998) med övervakningsbiten och det lite konspiratoriska, fast i mindre skala.



Hade ändå hoppats på något mer av Soderbergh som inte minst visade med Unsane (2018) att han kan göra något klart bra med små medel. Här blir det dock tyvärr aldrig direkt spännande ju längre in man kommer. För när vi tar oss utanför lägenheten och diverse skurkar dyker upp, har de samtliga svårt att övertyga. Det känns aldrig på blodigt allvar som man önskar sig av en tät thriller. Går att se för stunden, men alldeles för slätstruket av Steven Soderbergh som kan bättre.

3 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
4 - Musik
3 - Foto
--------------
16 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 6.0 alt. 6.5
IMDb: 6.2

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar