lördag 7 januari 2023

If These Walls Could Talk



Titel: If These Walls Could Talk / Mitt liv, mitt val
Genre: Drama
Land: USA
År: 1996
Regi: Nancy Savoca & Cher
I rollerna: Demi Moore, Sissy Spacek, Anne Heche, Cher

Handling: Tre kvinnor ställs inför samma svåra beslut - skall de föda sina oplanerade barn eller göra abort?

Omdöme: TV-film om den svåra abortfrågan. Demi Moore såg till att filmen gjordes när det i flera år såg ut som att ingen filmstudio ville finansiera projektet. Det skulle komma att bli en hyllad film med flera Emmy-nomineringar och som visades på Torontos filmfestival. Det är en episodfilm bestående av tre delar som utspelar sig år 1952, 1974 och 1996. De två första (1952 och 1974) regisseras av Nancy Savoca och den tredje (1996) av Cher.



Året är 1952 och sjuksköterskan Claire (Demi Moore) är en änka vars make dött i Koreakriget. Hon har nu blivit gravid och kan inte tänka sig att föda barnet som ensamstående och då barnet omöjligtvis kan vara hennes döde makes. Alltmer desperat försöker hon komma i kontakt med någon som kan hjälpa henne med aborten.



Claires svägerska Becky (Catherine Keener) är den hon står närmast, men hon kan absolut inte tänka sig att nämna situationen för henne. På sjukhuset där hon jobbar försöker Claire lite diskret fråga en kollega om hjälp åt en väninna. Men frågan är om Claire överhuvudtaget vill att någon utför en illegal och farlig abort på henne. Hennes desperation, begränsade möjligheter och ont om pengar gör dock att hon inte har så mycket val...



Året är 1974 och hemmafrun Barbara (Sissy Spacek) har äntligen kunnat återgå till sina studier efter att ha uppfostrat fyra barn. Men nu får hon beskedet att hon är gravid med sitt femte barn. Maken John (Xander Berkeley) är polis och ett femte barn skulle inte bara innebära att de ekonomiskt skulle få göra en del uppoffringar, inklusive att äldsta dottern skulle få gå på statligt college. Barbara skulle också än en gång få skjuta upp sina studier.



En svår situation där Barbara och maken John försöker samtala och komma fram till den bästa lösningen. Något enkelt val är det inte och i slutändan är det endast Barbara själv som kan ta beslutet. Gå efter sin potentiella karriär, ekonomin och barnens framtid eller att föda ett till barn, något hon inte tar för givet bara för att hon redan har fyra barn.



Året är 1996 och collegestuderande Christine (Anne Heche) har blivit gravid efter en affär med gifta collegeprofessorn Jim (Craig T. Nelson) som inte är villig att lämna sin fru. Christine är givetvis bedrövad över situationen och blir i princip endast kritiserad av sin vän och rumskompis Patti (Jada Pinkett Smith).



Christine har bestämt sig, hon ska göra abort och vänder sig till en abortklinik. Där möts hon av abortmotståndare som försöker stoppa henne och ändra hennes åsikt. Dr. Thompson (Cher) är redo att utföra proceduren när Christine känner sig redo, men demonstrationerna utanför gör att det är en tryckt och otäck stämning likt en tickande bomb.



Hade väl inte direkt förväntat mig så värst mycket mer än ett stabilt drama av denna TV-film. Det visar sig dock att den gör mycket med vad den har att jobba med. Dels har det att göra med att man får fram känslorna väldigt bra och problematiken som de tre kvinnorna går igenom. Dels för att vi får tre bra och starka prestationer av Demi Moore, Sissy Spacek och Anne Heche. Frågan är om man någonsin sett Demi Moore vara bättre än vad hon är här.



Visst är det ingen munter film med ett svårt och jobbigt ämne, men det är ju en del av grejen. Det ska inte vara enkelt eller något man bara kan vifta bort. Vilken sida man än står på kommer det alltid skapa konflikt och spänning då det är ett laddat ämne. Utan tvekan så att filmen får fram detta väldigt bra genom att visa tre kvinnors dilemma under tre olika tidsperioder som reflekterar aktuella ämnen och tankesätt.



Rent spontant skulle jag vilja säga att första och andra historien är lite bättre än den tredje och avslutande, främst för att demonstrationen är lite småjobbig. Men det är ju en del av det hela och det visar sig också att denna tredje del avslutar på ett explosivt vis som får en att haja till. Definitivt inget man förväntade sig och det får man säga är effektivt och överraskande.



Tre historier på runt 30 minuter vardera där kopplingen, förutom abortfrågan så klart, är att alla tre kvinnorna bor i samma hus som kopplar ihop dem. Och man får säga att även om det är tre fristående historier har de samma själ och stämning, mycket tack vare musiken och känslan som skapas. Och som sagt, trion Demi Moore, Sissy Spacek och Anne Heche bär upp filmen med sina tre fina prestationer.

4 - Skådespelare
4 - Handling
4 - Känsla
4 - Musik
3 - Foto
--------------
19 - Totalt

Betyg:
Mitt IMDb-betyg: 7.0 alt. 7.5
IMDb: 6.9

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar