

Titel: Walad Min Al Janna / Boy from Heaven / Cairo Conspiracy
Genre: Drama/Thriller
Land: Sverige/Frankrike/Finland
År: 2022
Regi: Tarik Saleh
I rollerna: Tawfeek Barhom, Fares Fares, Mohammad Bakri, Makram Khoury
Handling: Fiskarpojken Adam erbjuds den nästan ouppnåeliga möjligheten att studera vid Al-Azhar universitetet i Kairo, sunnimuslimernas absoluta maktcentrum i världen. Kort efter hans ankomst till Kairo avlider universitetets överhuvud hastigt och Adam kastas ofrivilligt in i en brutal maktkamp mellan den religiösa och politiska eliten i dagens Egypten.
Omdöme: Adam (Tawfeek Barhom) är son till en fiskare och kommer från en fiskarby. Han har dock andra ambitioner än att följa i sin fars fotspår och när han kommer in på Al-Azhar universitetet i Kairo, startar ett nytt kapitel som kommer ändra hans liv för alltid.

Efter att Adam anlänt till universitetet och gjort sig hemmastadd, är han dels med om att universitetets överhuvud tillika den mäktigaste imamen i landet avlider och dels bevittnar han mordet på en medstudent. In i bilden kommer nu Ibrahim (Fares Fares) från underrättelsetjänsten som utreder dödsfallet. Han vänder sig till Adam för att få hjälp på insidan. En Adam som inte har mycket annat val än att hjälpa till, något som gör att han snart svävar i livsfara.

Efter att tidigare ha sett The Nile Hilton Incident (2017) av Tarik Saleh utan några förväntningar och till stor del gillat den, var förväntningarna något högre på denna. Detta visar sig vara en film som har en del likheter med den med ett dödsfall och en efterföljande utredning, men det hela utspelar sig på ett religiöst universitet vilket gör att den religiösa aspekten blir en central del av historien.

Religion och politik är två ämnen som är högst personliga och som inte alltid är så trevligt att se på film. Förvisso kan politiskt drivna filmer bli sevärda då det finns bra underlag för dramatik, spänning, korruption och konspiration. Religion kan däremot bli alldeles för mycket, vilket det är farligt nära här. Dock gör kombinationen av de två att det skapas ett maktspel mellan de båda och Adam blir en bricka i detta höga spel.

Tarik Saleh fick inspiration till storyn från förlagan till The Name of the Rose (1986) där Sean Connery och Christian Slater spelar två munkar som försöker lösa ett mordmysterium på ett kloster. Det kan helt enkelt ses som en muslimsk variant på den filmen och visst ses likheter mellan dem med den vetskapen. Man kan säga att Fares Fares spelar Sean Connerys roll och Tawfeek Barhom axlar Christian Slaters.

Den religiösa aspekten blir lite väl dominant för egen del. Adam börjar på universitetet, men som det visar sig lär de i princip endast ut det religiösa budskapet. För en utomstående känns det snarlikt en hjärntvättande sekt som pumpar i studenterna ett och annat. Farligt nära att det kan gå snett om det vill sig illa, vilket också är vad Ibrahim försöker förhindra med hjälp av Adam.

Inte tokigt när man väl kommer en bit in i filmen, men det spenderas lite väl mycket tid med det religiösa och det hela blir inte så mycket av ett mordmysterium som det gärna hade fått vara. Om man hade tonat ner den religiösa biten och vridit upp mysteriet och konspirationen hade det blivit bättre. Det är något som nämnda The Nile Hilton Incident (2017) lyckas bättre med, eller varför inte The Name of the Rose (1986) som på alla sätt och vis är överlägsen denna.
4 - Skådespelare
3 - Handling
3 - Känsla
4 - Musik
3 - Foto
--------------
17 - Totalt
Betyg:

Mitt IMDb-betyg: 6.5
IMDb: 7.1
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar